Úvod Spoločnosť Gál: Pri vražde Henryho zlyhal ľudský faktor, nie systém

Gál: Pri vražde Henryho zlyhal ľudský faktor, nie systém

Foto: archív

Prípad zabitia Filipínca Henryho Acordu je príkladom zlyhania ľudského faktora a neznamená, že zlyhal systém. Vyhlásil to minister spravodlivosti Gábor Gál na margo rozhodnutia prokurátora, ktorý útočníka prepustil na slobodu.

„Táto udalosť zhoršila atmosféru v spoločnosti. Ak však zlyhá ľudský faktor, neznamená to, že zlyhal systém. Slovenský právny poriadok nie je najhorší. Je tu množstvo prokurátorov, pričom niektorí sú odborne slabší, iní silnejší. Nepotrebujeme legislatívnu zmenu, ale dohliadnuť na to, aby boli odborne zdatní prokurátori aj na prvom stupni,“ myslí si Gál. Zdôraznil tiež, že práve preto existuje dvojstupňové rozhodovanie, aby systém fungoval, aj keď nastane nejaká chyba.

Podľa generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára bola dozorová právomoc prokurátora v prípade útoku na Filipínca Henryho Acordu nedostatočná. Slováka Juraja, ktorý ho pred očami ľudí na smrť dokopal na Obchodnej ulici v Bratislave, pôvodne nechali na slobode a do väzby ho poslali až na druhý raz. Prokurátorovi teraz hrozí trest.

„Generálna prokuratúra SR zistila, že prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava I. pri výkone dozoru v trestnej veci od 26. do 31. mája nepostupoval v súlade so zákonom,“ informovala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová. „Vo vzťahu k prokurátorovi Okresnej prokuratúry Bratislava I. bude vyvodená príslušná zodpovednosť.“