Úvod Politika Gauck si vyslúžil kritiku za výzvu, aby sa Rusko kajalo za svoju...

Gauck si vyslúžil kritiku za výzvu, aby sa Rusko kajalo za svoju minulosť

Foto: Tobias Kleinschmidt

Na kultúrnom fóre s názvom Postupimská schôdza sa pravidelne stretávajú zástupcovia z kultúrneho prostredia Ruska a Nemecka. Počas 15. ročníka spôsobil rozruch nemecký prezident, keď vyzval Rusko, aby sa kajalo za svoju minulosť a „vyrovnalo sa so zločinmi sovietskeho režimu“ tak, ako to urobilo Nemecko v prípade nacizmu.

Joachim Gauck tvrdí, že národný pocit viny pomohol Nemcom získať späť stratenú dôveru svojich susedov. Pripomínanie ruských vojnových strát a víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne vraj nestačí na rozvoj občianskej spoločnosti.

Jeho slová sa evidentne dotkli aj predsedu predstavenstva holdingu pravda.ru Vadima Goršenina: „Ako môže prezident Gauck hovoriť o vykoreňovaní totalitarizmu, keď je jeho krajina stále pod okupáciou Spojených štátov? Keď americké tajné služby odpočúvajú všetky významné osobnosti vrátane kancelárky, a tá sa proti tomu ani nebráni?“

Foto: archív
Foto: archív

A to všetko v situácii, keď je celá Európa riadená nie z Bruselu, ale z Berlína, ktorý s povestnou nemeckou starostlivosťou stanovuje kvóty na poľnohospodársku produkciu a polia európskych štátov vraj kontroluje prostredníctvom vesmírnych satelitov.

Ruský novinár pripomenul, že nemecká angažovanosť v politických prevratoch na Blízkom východe a Ukrajine, kde Berlín vystupuje po boku Spojených štátov, priniesla obrovské množstvo obetí. A to vôbec nenaznačuje, že by sa Nemecko poučilo zo svojej minulosti.

Nemecká vláda sa podľa neho stala nástrojom Washingtonu na kontrolu celej Európy. Tento nástroj vysiela ideologický totalitarizmus na všetky strany, impulzy však nikdy nepochádzajú z Berlína.

Nemci sa rozmiestnením okupačných vojsk na svojom území zmenili na amerických policajtov. Goršenin však považuje za smutné najmä to, že sa Gaucka pri posudzovaní sovietskej histórie nikto nespýtal, či sa má Rusko ospravedlniť aj za to, že oslobodilo Nemecko a celú Európu od fašizmu.

Foto: archív
Foto: archív

2 komentárov

  1. A pán prezident ako hodnotíte snahu Nemecka opäť riadiť Európu, „povolaním “ imigrantov, z ktorých si ponechať Ing. a MUDr a zbytok rozdeliť kvótami?!?! II. SV už skončila, zabudol ste? Ja viem, nemôžete za zabúdanie…ovládanie národov máte v krvy… Mein Kampf : Boh predurčil Nemca svetu vládnuť…

Comments are closed.