Úvod ZO ZAHRANIČIA Gaza čelí bezprecedentnej lavíne ľudského utrpenia, upozornil Guterres

Gaza čelí bezprecedentnej lavíne ľudského utrpenia, upozornil Guterres

António Guterres. (Foto: archív)

Generálny tajomník OSN António Guterres upozornil, že Gaza čelí bezprecedentnej lavíne ľudského utrpenia. Humanitárna katatsrofa je spôsobená nedostatkom potravín, vody a energií v dôsledku izraelského ostreľovania v reakcii na útoky hnutia Hamas.

„Opätovne vyzývam na uzatvorenie humanitárneho prímeria, bezpodmienečné prepustenie všetkých zajatcov a doručenie životne dôležitých zásob,“ vyhlásil Guterres. Agentúra OSN pre pomoc a prácu v prospech palestínskych utečencov (UNRWA) varuje, že izraelská blokáda palestínskych území spôsobí ďalšie obete na životoch.

Generálny komisár UNRWA Philippe Lazzarini uviedol, že obyvatelia pásma Gazy už teraz zomierajú po zásahoch raketami. Mnohí však onedlho začnú zomierať na následky obliehania. Situácia v pásme Gazy bola ťažká už pred vojnou Izraela a Hamasu a z približne 2,2 milióna obyvateľov potrebovalo humanitárnu pomoc približne 1,3 milióna osôb.

Zrejme najnaliehavejším problémom je v súčasnosti podľa Lazzariniho nedostatok paliva potrebného na fungovanie infraštruktúry vrátane pekární, čistiarní odpadových vôd i nemocníc. Lazzarini dodáva, že niekoľko nákladných áut, ktoré palivo priviezli, je len kvapkou v mori a nedokážu skutočne pomôcť viac než dvom miliónom ľudí.

Čoraz väčšiemu tlaku čelia aj pracovníci UNRWA. Lazzarini uvádza, že zahynulo už 53 jeho kolegov, z toho 15 bolo potvrdených za jeden deň. „Potrebujme stabilný a neprerušovaný prísun pomoci,“ dodal a žiadal uzatvorenie humanitárneho prímeria.