Úvod Ekonomika Gazprom si upevňuje postavenie na európskom trhu

Gazprom si upevňuje postavenie na európskom trhu

Foto: achív

Ruský koncern Gazprom ešte upevní svoje dominantné postavenie na európskom trhu s plynom po tom, ako sa skončil jeho dlhoročný spor s Európskou úniou. Dohoda medzi Gazpromom a Európskou komisiou (EK) dáva nákupcom plynu väčšiu flexibilitu pri manipulácii s dovozom a väčšiu páku na presadzovanie nižších cien.

Je pravdepodobné, že dodávky plynu z Ruska budú vďaka tomu atraktívnejšie ako iné alternatívy, napríklad drahé nové prípojky umožňujúce prepravovať plyn z juhovýchodnej Európy, alebo dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) tankermi.

Firmy z Blízkeho východu a Ameriky tak ťažšie získajú časť európskeho lukratívneho trhu s energiami, kde objem obchodov s plynom dosahuje približne dvojnásobok obvyklej úrovne v USA. Lacnejšie ruské dodávky s flexibilnejšími podmienkami sťažia aj Európe snahu o diverzifikáciu zdrojov. Európa dováža z Ruska približne tretinu svojej celkovej spotreby.

V uplynulých týždňoch, keď sa oteplilo a dopyt po plyne na kúrenie klesol, ruská plynárenská spoločnosť prepravovala surovinu do Európy za ceny typickejšie pre hlavnú zimnú sezónu. Krajiny ako Poľsko a Litva chceli, aby Európska komisia udelila Gazpromu pokutu. EK však vyhlásila, že prinútiť ruskú spoločnosť dodržiavať európske pravidlá voľného obchodu je z dlhodobého hľadiska dôležitejšie než akákoľvek pokuta.

Dohoda s Ruskom umožňuje východoeurópskym členským štátom dosiahnuť spravodlivejšie ceny, zároveň však sťaží diverzifikáciu dodávok a zníženie závislosti od Ruska. K alternatívam patrí LNG z Alžírska a Kataru. Aj USA sa snažia získať podiel pre svoj LNG na európskom trhu. Ak však ruský plyn zlacnie, ten ich bude menej konkurencieschopný.

Washington pritom propaguje dodávky z USA ako spôsob zaistenia energetickej bezpečnosti. To vítajú Poľsko a Litva, ktoré majú napätejšie vzťahy s Ruskom. Štátny tajomník amerického ministerstva energetiky Dan Brouillette vyzval EÚ, aby dovážala viac LNG a zrušila plynovod Nord Stream 2, ktorý spojí Rusko s Nemeckom po dne Baltského mora. Vyhne sa tak Ukrajine, ktorá pritom potrebuje príjmy z prepravy komodity.

Foto: archív

Energetické firmy od Nemecka cez Dánsko uzavreli v uplynulom desaťročí dohody s Gazpromom o znížení cien plynu alebo vytvorení európskych plynárenských uzlov. Najväčší zákazník ruskej spoločnosti v Európe Uniper vyjadril úľavu, že spor s EÚ bol vyriešený.

Vo východnej Európe má Gazprom monopolnú pozíciu a dohoda s EK pomôže znížiť jeho ceny. V krajinách, ako sú Francúzsko alebo Taliansko, ktoré majú aj iných dodávateľov, to až tak nepocítia. Vplyv Gazpromu tak bude pravdepodobne v najbližších rokoch rásť. Európa bude totiž aj v budúcnosti kupovať pomerne veľa ruského plynu, lebo všetky alternatívy sú podľa analytikov drahšie.