Úvod Spoločnosť Genderizmus v škôlke v Hamburgu: chlapcom radia ísť na karneval ako morské...

Genderizmus v škôlke v Hamburgu: chlapcom radia ísť na karneval ako morské panny

Foto: archív

Na karneval nechoďte v kostýmoch indiánov ani šejkov, vyzvala škôlka v nemeckom Hamburgu svojich 185 detí. Chce tak vraj bojovať proti „stereotypom a predsudkom“. Niektorí politici i občania však takéto opatrenie kritizujú. „Čo je na tom urážlivé? Ľudia, všímate si, ako ďaleko nás dostal tento idiotizmus s toleranciou a rasizmom?“ ozval sa jeden z nich na sociálnej sieti.

Vedenie škôlky v štvrti Ottensen sa odvoláva na oficiálnu brožúrku o výchove, zdôrazňujúcu potrebu neživiť stereotypy a predsudky. S týmto zdôvodnením napísalo vedenie škôlky rodičom detí, že niektoré kostýmy považuje za nežiaduce. Oblečenie detí by nemalo podporovať stereotypné vnímanie pohlaví, farby pleti či kultúry.

Škôlka rodičom v liste uviedla, že kultúrnu citlivosť a boj proti predsudkom presadzuje každý deň, preto by ani karneval nemal byť výnimkou. „Chceme byť inkluzívni a nezraňovať ľudí stereotypmi,“ podporila škôlku Fraziska Larrá, predstaviteľka mestského združenia, ktoré je zároveň zriaďovateľom škôlok.

Autori brožúrky navrhujú, aby išli dievčatá na karneval za pirátky. Chlapci si zase môžu obliecť kostýmy morských mužov, teda vraj obdoby morských panien. „Je absurdné zakazovať deťom, aby sa na karneval prestrojili za indiánov. Dostane sa teraz na index aj Winnetou?“ pýta sa poslanec opozičnej liberálnej FDP Grigorios Aggelidis.