Úvod ZO ZAHRANIČIA Generál NATO: Ak sa v Kosove zvýši napätie, pošleme tam viac vojakov

Generál NATO: Ak sa v Kosove zvýši napätie, pošleme tam viac vojakov

Foto: archív

Severoatlantická aliancia je pripravená zvýšiť počet svojich vojakov v Kosove v prípade, ak sa opäť zvýši napätie medzi tamojšími Srbmi v súvislosti s blížiacou sa zmenou legislatívy, týkajúcej sa poznávacích značiek na vozidlách.

Vyhlásil to prvý zastupujúci veliteľ mierovej misie NATO v Kosove, brigádny generál Luca Piperni. „Sme ostražití a pripravení konať, ak príde k zvýšeniu napätia. Môžeme tiež siahnuť po rezervných silách, ktoré sme schopní povolať v krátkom čase,“ uviedol Piperni pred novinármi v Prištine.

Srbsko neuznáva nezávislosť, ktorú Kosovo vyhlásilo v roku 2008. Srbi žijúci na severe tejto niekdajšej srbskej provincie považujú za svoje hlavné mesto Belehrad, nie Prištinu. V Kosove je tak stále rozmiestnených približne 3700 vojakov NATO, snažiacich sa zabrániť vypuknutiu nepokojov medzi etnickými Albáncami a Srbmi.

Snahy o zavedenie kosovských poznávacích značiek už v minulosti viedli k nepokojom medzi Srbmi žijúcimi na severe Kosova a miestnou políciou. Kosovskí Srbi dokonca v tom čase zabarikádovali miestne cestné komunikácie.

Barikády boli odstránené až potom, čo na situáciu začali dohliadať príslušníci jednotiek NATO a Kosovo súhlasilo, že odloží zavedenie nových poznávacích značiek do 31. októbra. Podľa Piperniho je situácia zatiaľ pokojná, no krehká, pričom NATO nemôže vylúčiť, že príde k zvýšeniu napätia alebo k ďalším nepokojom na severe, keďže sa blíži termín zmeny poznávacích značiek.

„Ak príde k zhoršeniu situácie, sme pripravení zasiahnuť. Máme dosť vojakov na to, aby sme eliminovali akékoľvek rastúce napätie,“ uviedol Piperni, čím mal na mysli i príšlušníkov NATO, ktorí v súčasnosti nie sú v Kosove, no môžu byť povolaní ako posily.