Úvod Z DOMOVA Generálna prokuratúra odmietla návrh obrannej dohody SR s USA

Generálna prokuratúra odmietla návrh obrannej dohody SR s USA

Foto: archív

Ako informoval na sociálnej sieti generálny prokurátor Maroš Žilinka, Generálna prokuratúra SR uplatnila v medzirezortnom pripomienkovom konaní 35 zásadných pripomienok k návrhu dohody o obrannej spolupráci SR s USA, pre ktoré návrh odmieta ako celok.

Ministerstvo obrany SR reagovalo, že pripomienky generálnej prokuratúry eviduje. „Budeme sa nimi zaoberať, rovnako ako pripomienkami od ďalších pripomienkujúcich subjektov,“ povedala v mediálnom vyhlásení hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.

Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR s USA (DCA) by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná, alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Dohoda má tiež umožniť čerpať finančné prostriedky v prospech Ozbrojených síl SR. Akákoľvek infraštruktúra, ktorú postavia zo zdrojov USA, bude majetkom SR. Americké ozbrojené sily ju môžu využívať, dokedy budú potrebovať.

Minister obrany Jaroslav Naď deklaroval, že dokument plne rešpektuje suverenitu SR. Rokovania o dohode o obrannej spolupráci s USA začala ešte predchádzajúca vláda. Rezort obrany na čele s Petrom Gajdošom vtedy rozhodol, že sa na nich nebude zúčastňovať.

Gajdoš, nominovaný do vlády Slovenskou národnou stranou, vtedy uviedol, že prijatie dohody by ohrozilo suverenitu Slovenska. Pokračovať v rokovaniach malo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na úrovni rámcovej dohody.