Úvod Z DOMOVA Generálna prokuratúra zrušila obvinenie Fica, Kaliňáka a ďalších osôb v prípade Súmrak

Generálna prokuratúra zrušila obvinenie Fica, Kaliňáka a ďalších osôb v prípade Súmrak

Robert Fico a Robert Kaliňák. (Foto: archív)

Generálna prokuratúra SR zrušila obvinenie šéfa Smeru-SD Roberta Fica a ďalšej trojice osôb z prípadu Súmrak. Dôvodom sú zistené porušenia ustanovení Trestného poriadku a zákona.

Informoval o tom generálny prokurátor Maroš Žilinka. V prípade obvinili aj niekdajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra a policajného exprezidenta Tibora Gašpara.

O návrhoch obvinených rozhodoval v zmysle paragrafu 363 Trestného poriadku prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera v mene generálneho prokurátora. Žilinka priblížil, že prvý námestník zrušil obvinenia štvorice obvinených, tiež uznesenie o začatí trestného stíhania pre trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

„Absentujú základné veci, ako je základné vymedzenie obdobia a miesta, v ktorom a na ktorom malo zo strany obvinených Roberta Fica a Roberta Kaliňáka prísť k zosnovaniu zločineckej skupiny,“ povedal Kandera s tým, že nie je vymedzené ani obdobie, kedy mali tieto osoby v skupine pôsobiť už ako jej členovia.

Chýbajú podľa jeho slov aj ďalšie znaky, ktoré zločinecká skupina musí spĺňať. Zdôraznil, že obvinenie bolo preto vznesené za skutok, ktorý nie je trestným činom. Odmietol, že by bol rozpor medzi rozhodovacou praxou Najvyššieho súdu a Generálnej prokuratúry.

Poukázal tiež na nedostatočné vymedzeniu skutku v prípade zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Otvoril aj otázku možného premlčania trestného stíhania tohto skutku.

Kandera zdôraznil, že ak sa prípad netýka aj podozrenia zo spáchania zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, vykonávanie dozoru nemá patriť pod Úrad špeciálnej prokuratúry.

„Záujem na naplnení účelu trestného konania, ktorým je náležité zistenie trestných činov a potrestanie ich páchateľov, nemôže byť nikdy nadradené zásade zákonnosti trestného konania,“ podotkol Žilinka s tým, že v tomto prípade bolo konštatované porušenie zákona v hmotnoprávnych i procesnoprávnych ustanoveniach.

Generálny prokurátor ďalej pokračoval, že v nadväznosti na zrušenie právoplatných rozhodnutí orgánov činných v trestnom konaní bolo vyšetrovateľovi prikázané, aby vo veci znovu konal a rozhodol.

Poslanec NR SR a predseda Smeru-SD Robert Fico rozhodnutie Generálnej prokuratúry rešpektuje. Zdôraznil, že generálneho prokurátora nepozná, nekontaktoval ho a nikto zo Smeru naňho nevyvíjal nátlak.

Robert Kaliňák reagoval, že Generálna prokuratúra nemohla rozhodnúť inak. Uznesenie o vznesení obvinenia malo podľa neho vážne pochybenia. Zopakoval slová o politickej objednávke trestného stíhania. „Tento návrh bol odsúdený na zánik,“ povedal.

Vyšetrovateľ NAKA v apríli v rámci kauzy Súmrak obvinil expremiéra Roberta Fica a bývalého šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj z opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.