Úvod ZO ZAHRANIČIA Gerasimov: Ruské ozbrojené sily čelia prakticky celému Západu, potrebujú výrazné reformy

Gerasimov: Ruské ozbrojené sily čelia prakticky celému Západu, potrebujú výrazné reformy

Foto: archív

Ozbrojené sily Ruskej federácie potrebujú výrazné reformy, zdôraznil po jedenástich mesiacoch bojov na Ukrajine náčelník generálneho štábu ruskej armády Valerij Gerasimov.

„Takú úroveň a intenzitu bojových operácií ešte moderné Rusko nezažilo,“ povedal v rozhovore pre ruský týždenník Argumenty i fakty. Ruská armáda podľa jeho slov v súčasnosti čelí prakticky celému Západu.

Dodal, že pri prebudovaní a rozvoji ozbrojených síl budú zohľadnené skúsenosti nadobudnuté počas bojov na Ukrajine. Kľúčové bude zriadenie vojenských obvodov v Petrohrade a Moskve, ktoré bude reakciou na plánované pristúpenie Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie, povedal.

Dodal, že Moskva plánuje aj vytvorenie troch veľkých vojenských jednotiek s obrnenou pechotou v Chersonskej a Záporožskej oblasti na Ukrajine, ktoré boli nedávno pripojené k územiu Ruskej federácie.

Gerasimov tiež načrtol, že plánuje zriadiť armádny zbor v Karelskej republike na severozápade Ruska, ktorá hraničí s Fínskom. Cieľom týchto reforiem je podľa neho zabezpečenie suverenity Ruska a vytvorenie podmienok pre hospodársky a sociálny rozvoj krajiny.

Zároveň priznal problémy s čiastočnou mobilizáciou záložníkov, ktorú vlani v septembri vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že pôvodne nastavený systém nespĺňal moderné požiadavky, a preto bol v procese mobilizácie upravený. „Takáto mobilizácia nebola od 2. svetovej vojny,“ povedal Gerasimov.

Niektorí povolaní záložníci boli nespôsobilí na vojenskú službu pre svoj vek, zdravotný stav či iné dôvody. Vojaci sa tiež sťažovali na nedostatok techniky. Západní odborníci tvrdia, že Rusko sa na Ukrajine chystá na veľkú vojenskú ofenzívu.