Úvod ZO ZAHRANIČIA Globálna ekonomika prežíva najhlbšiu recesiu za posledných 90 rokov

Globálna ekonomika prežíva najhlbšiu recesiu za posledných 90 rokov

Foto: archív

Oživenie globálnej ekonomiky po kríze vyvolanej koronavírusovou pandémiou môže trvať až päť rokov. Uviedla to hlavná ekonómka Svetovej banky Carmen Reinhartová. Upozornila tiež na to, že pandémia prehĺbi ekonomickú nerovnosť vo svete.

“Hneď ako budú všetky obmedzenia spojené s karanténou zrušené, nastane rýchle oživenie ekonomiky, ale úplné uzdravenie bude trvať až päť rokov,“ povedala Reinhartová na konferencii v Madride.

Ekonómka tiež upozornila, že recesia spôsobná pandémiou bude v niektorých krajinách trvať dlhšie a prehĺbi nerovnosti, pretože kríza zasiahne oveľa viac najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva a aj najchudobnejšie krajiny budú zasiahnuté výrazne viac ako bohatšie. Po prvý raz za 20 rokov tak podľa nej pre krízu vzrastie celosvetová miera chudoby, citovala ju agentúra Reuters.

Medzinárodný menový fond z dôvodu dopadov pandémie zhoršil vyhliadky vývoja globálnej ekonomiky. Na tento rok ráta s prepadom hrubého domáceho produktu o 4,9 percenta, čo predstavuje najhlbšiu recesiu globálnej ekonomiky za posledných 90 rokov.

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj odhaduje, že výkon globálnej ekonomiky tento rok klesne o 4,5 percenta. Vylepšila tak svoju júnovú prognózu, v ktorej počítala až so šesťpercentným prepadom.