Úvod Z DOMOVA Glváč by mal odstúpiť, vyhlásila prezidentka Čaputová

Glváč by mal odstúpiť, vyhlásila prezidentka Čaputová

Martin Glváč. (Foto: archív)

Podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer-SD) by mal odstúpiť zo svojej funkcie. Povedala to prezidentka SR Zuzana Čaputová a pripomenula, že post podpredsedu je druhá najvyššia funkcia v zákonodarnom zbore.

Prezidentka sa vyjadrila aj k situácii v súdnictve. Prvé kroky k očisteniu súdnictva vníma pozitívne. Ocenila tiež začatie viacerých disciplinárnych konaní, pretože vďaka nim sú niektorí sudcovia za komunikáciu z Threemy postihovaní. Chyby jednotlivcov môžu podľa Čaputovej vrhať zlé svetlo na celú justíciu.

Glváč čelí tlaku na odstúpenie od 21. októbra pre údajnú komunikáciu cez aplikáciu Threema s obžalovaným podnikateľom Mariánom Kočnerom. Glváč tvrdil, že ho zverejnená komunikácia nijako nediskvalifikuje ani nepoukazuje na nijaké porušenie zákona či zneužívanie postavenia verejného činiteľa.

Na základe komunikácie s Mariánom Kočnerom koncom augusta tohto roka zasahovala polícia u viacerých sudkýň, sudcu aj prokurátora. Medzi nimi je aj bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská, ktorú na post nominoval vládny Smer-SD.

Na Jankovskú podal podnet minister spravodlivosti Gábor Gál. Dôvodom sú klamlivé údaje, ktoré bývalá štátna tajomníčka prezentovala v súvislosti s návštevou vily advokáta Radomíra Bžána v Chorvátsku. Informáciu napokon potvrdil samotný Bžán. Disciplinárny senát bude preverovať aj ďalšieho sudcu, Vladimíra Sklenku, ktorý si údajne vymenil s Mariánom Kočnerom tisíce správ. Obom medzičasom disciplinárky prerušili dočasne výkon funkcie.