Úvod Z DOMOVA Glváč sa vzdal postu podpredsedu NR SR, na rovnaký krok vyzýva aj...

Glváč sa vzdal postu podpredsedu NR SR, na rovnaký krok vyzýva aj Bugára

Béla Bugár s Martinom Glváčom. (Foto. archív)

Martin Glváč končí vo funkcii podpredsedu Národnej rady (NR) SR. O svojom rozhodnutí informoval prostredníctvom vyhlásenia pre médiá. Podľa svojich slov tak urobil preto, lebo mu záleží na tom, aby strana Smer-SD v budúcoročných voľbách zvíťazila.

„Nikdy som nebol prilepený k nijakej stoličke a je to moje autonómne rozhodnutie,“ uviedol Glváč. Zároveň avizoval, že je pripravený vzdať sa aj členstva vo výbore pre kontrolu Vojenského spravodajstva.

Tento krok však podmieňuje tým, že z kontrolných a bezpečnostných výborov odídu poslanci, ktorí mali kontakty s Mariánom Kočnerom. „Ak akákoľvek komunikácia s Kočnerom niekoho diskvalifikuje, potom musí pre každého platiť ‘padni komu padni’,“ zdôraznil Glváč.

Rovnako vyzýva i predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára, aby sa vzdal funkcie podpredsedu NR SR. V tejto súvislosti pripomína Bugárovo stretnutie s obvineným Mariánom Kočnerom po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

„Dávam mu priestor na to, aby odstúpil sám a konal, lebo v prípade, že v NR SR sa objaví návrh na jeho odvolanie, nevylučujem, že poslanecký klub Smer-SD takýto návrh podporí,“ povedal Glváč. Avizoval i to, že spolu s kolegami pripravia návrh na odvolanie Borisa Kollára z funkcie predsedu Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj a dúfa, že to opozícia podporí.

„Bol to práve on, kto ma s Mariánom Kočnerom zoznámil, on s ním riešil biznis na Donovaloch, chodievali spolu na plesy a na koncerty. Alebo tieto kontakty sú slušné, v poriadku a neprekážajú im? Ja osobne nepoznám v politike osobu, ktorá by mala intenzívnejšie kontakty s Kočnerom ako on,“ skonštatoval bratislavský krajský predseda Smeru-SD.

Glváč mal v parlamente koncom októbra čeliť odvolávaniu pre jeho údajnú komunikáciu s Mariánom Kočnerom, ktorý je obžalovaný z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Poslancom sa však nepodarilo schváliť program mimoriadnej schôdze. Následne verejnosť informoval, že svoje rozhodnutie čoskoro oznámi.

Komunikáciu medzi Glváčom a Kočnerom cez aplikáciu Viber zverejnil líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Podľa neho z nej vyplýva, že Glváč mal vedieť o viacerých kauzách, napríklad aj o tom, že si Kočner nominoval svojho človeka do funkcie zástupcu riaditeľa Slovenskej informačnej služby. Matovič tvrdí, že Glváč klamal o tom, že sa s podnikateľom od roku 2012 nestretol.

Glváč tvrdenia odmietal, podal pre ne aj trestné oznámenie. Tvrdil, že líder OĽaNO pácha trestnú činnosť, ak zverejňuje jeho údajnú komunikáciu. Trval na tom, že sa s Kočnerom nestretol od roku 2012.

Rovnako poprel tvrdenia vyplývajúce z jeho údajnej komunikácie s obvineným podnikateľom zverejnenej Denníkom N, o tom, že si s ním mal dohadovať biznis. Články o Threeme považuje za cielenú diskreditáciu jeho osoby a strany Smer-SD. Už zverejnená komunikácia podľa neho nesedí so skutočnosťou.