Úvod ZO ZAHRANIČIA Gojkovičová: Srbsko nikdy nezavedie sankcie proti Rusku

Gojkovičová: Srbsko nikdy nezavedie sankcie proti Rusku

Maja Gojkovičová. (Foto: archív)

Srbsko nikdy nezavedie sankcie proti Rusku, vyhlásila predsedníčka srbského parlamentu Maja Gojkovičová v prejave na zasadaní výboru pre spoluprácu medzi srbským Národným zhromaždením a ruskou Štátnou dumou. Správu priniesla agentúra TASS.

„Medzinárodná pozícia Srbska je daná jeho suverenitou, rovnako ako princípmi nezávislosti a vojenskej neutrality. Nikdy sme nezaviedli ani nikdy nezavedieme sankcie proti Rusku a jeho obyvateľom,“ podotkla Gojkovičová.

Predsedníčka parlamentu dodala, že vzťahy medzi oboma krajinami sa rýchlo rozvíjajú a sú príkladom strategického partnerstva. Gojkovičová dúfa, že Srbsko čo najskôr ratifikuje dohodu o voľnom obchode s Eurázijskou ekonomickou úniou, ktorú strany vyrokovali v roku 2019.

Dodala, že srbské Národné zhromaždenie nikdy nezahlasuje za rozhodnutia, ktoré by ohrozovali záujmy ruskej delegácie. V tomto ohľade takisto podotkla, že Srbsko dlhodobo podporuje Rusko v Rade Európy a volá po obnove hlasovacích práv pre ruskú delegáciu v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy.