Úvod ZO ZAHRANIČIA Gorbačov: Biden a Putin by sa mali snažiť o obmedzenie jadrových zbraní

Gorbačov: Biden a Putin by sa mali snažiť o obmedzenie jadrových zbraní

Michail Gorbačov. (Foto: archív)

Americký prezident Joe Biden a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin by sa mali usilovať o rozšírenie obmedzení týkajúcich sa jadrových zbraní. Pre ruskú agentúru Interfax sa tak vyjadril bývalý prezident Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov.

Podľa Gorbačova je dôležité, aby sa lídri stretli a na túto tému rokovali. „Je jasné, že hlavným cieľom je vyhnúť sa nukleárnej vojne. Toto je nemožné vyriešiť samostatne – je nutné stretnúť sa,“ vyjadril sa.

Krátko po tom, čo do prezidentského kresla zasadol Joe Biden, USA oznámili päťročné predĺženie platnosti dohody New START s Ruskom, obmedzujúcej počet amerických a ruských strategických jadrových zbraní.

Nová dohoda START, podpísaná v roku 2010, obmedzuje počet jadrových hlavíc, ktoré môžu byť rozmiestnené medzi Moskvou a Washingtonom, na 1550 kusov. Dohoda, ktorá mala vypršať už 5. februára, je všeobecne vnímaná ako vzácna príležitosť na dosiahnutie kompromisu medzi Ruskom a USA, ktorých vzťahy sa v uplynulých rokoch dramaticky zhoršili.

Začiatkom tohto roka bývalý líder Sovietskeho zväzu apeloval na snahu o zlepšenie rusko-amerických vzťahov, ktoré sú podľa neho „znepokojujúce“. Na margo dohody New START sa vyjadril, že by ju neskôr mohla nahradiť ambicióznejšia zmluva.