Úvod ZO ZAHRANIČIA Grécki policajti zastavili na hraniciach už 35-tisíc migrantov

Grécki policajti zastavili na hraniciach už 35-tisíc migrantov

Foto: archív

Na grécko-tureckej hranici stále vládne napätie. Na oboch jej stranách zasahuje proti migrantom polícia. Grécke úrady sa snažia odraziť pokus utečencov dostať sa do krajiny zo susedného Turecka za akúkoľvek cenu, tureckí policajti sa zase snažia brániť ich zatláčaniu naspäť na územie Turecka. Smerom na grécku stranu hranice opakovane vystreľujú granáty so slzotvorným plynom.

Do východného Grécka sa z Turecka v súčasnosti snažia dostať tisíce migrantov. Ankara im umožnila, aby sa presunuli k hraniciam s Gréckom a Bulharskom, členským krajinám Európskej únie. Stalo sa tak napriek záväzku Turecka vyplývajúceho z dohody s EÚ, že migrantov ponechá na svojom území.

Turecko, na ktorého území je 3,6 milióna sýrskych utečencov, tvrdí, že viac ich už nemôže prijať a sťažuje sa, že poskytovaná pomoc EÚ zaostáva za potrebami utečencov. Grécko a EÚ Turecko obviňujú, že otvorením hraníc vydiera Brusel, aby poskytol viac peňazí na riešenie migračnej krízy a podporil geopolitické ciele Ankary v sýrskom konflikte.

Grécki policajti a vojaci sa snažia obrovský nápor migrantov zastaviť priamo na hraniciach. Celkovo sa im ich podarilo zatlačiť už približne 35-tisíc. Turecko rozmiestnilo na pozemných hraniciach s Gréckom približne tisíc ozbrojených príslušníkov špeciálnych policajných síl.