Úvod Ekonomika Grécko: Kríza prinútila farmárov k výmennému obchodu

Grécko: Kríza prinútila farmárov k výmennému obchodu

Foto: archív

Finančná kríza v Grécku, ktorú znásobilo zatvorenie bánk na niekoľko týždňov, zasiahla do bežného života väčšiny Grékov. Najviac však ovplyvnila ľudí na vidieku a najmä farmárov. Tí preto vo väčšej miere začali využívať barterové obchody.

Barter na vzostupe
Mnohí farmári v súčasnosti platia zamestnancov namiesto peňazí naturáliami a namiesto nákupu či prenájmu techniky si stroje vzájomne požičiavajú. Takto dnes funguje aj pestovateľ bavlny Mimis Tsakanikas, ktorého najväčšou obavou do zatvorenia bánk boli výpadky elektriny a nájazdy diviakov.

Dnes je jeho najväčšou starosťou, ako zaplatiť dodávateľov a riešiť dohody so zákazníkmi, ktorí rovnako nemajú peniaze, aby zaplatili za jeho tovar. A riešenie?

FARMÁR SA ROZHODOL PODOBNE AKO INÍ VYUŽIŤ BARTEROVÝ OBCHOD ZNÁMY UŽ Z DÁVNYCH ČIAS.

V súčasnosti platí niektorých zamestnancov namiesto peniazmi úrodou ďateliny a s ostatnými farmármi si vzájomne požičiavajú stroje.

„Je to nočná mora,“ povedal Tsakanikas, ktorý si v júli prenajal pole, pričom za prenájom plánuje zaplatiť časťou úrody. „Dlhujem peniaze množstvu ľudí – na čerpacích staniciach či vo firmách na opravu strojov.

Výmenný obchod medzi gréckymi farmármi je na vzostupe. (Foto: archív)
Výmenný obchod medzi gréckymi farmármi je na vzostupe. (Foto: archív)

Musím chodiť do banky každý deň a peniaze, ktoré odtiaľ vyberiem, mi nestačia,“ dodal farmár, ktorý okrem bavlny a ďateliny pestuje aj kukuricu a zeleninu.

Ako dodal, rozhodol sa preto využiť výmenný obchod. „To tu bolo už v minulosti, no momentálne sa táto forma obchodu ešte viac rozmáha,“ povedal s tým, že príbuzní a známi si teraz pomáhajú, ako vedia.

V medziach zákona
Niektorí farmári poskytnú stroje výmenou za časť úrody alebo agroprodukty, na ktoré je však potrebné počkať. Ako uviedol Kostas Zavlagas, ktorý pestuje bavlnu, pšenicu a ďatelinu, inému farmárovi poskytol potrebné súčiastky do strojov a niekoľko balíkov sena, pričom farmár nemal čím zaplatiť. „Chce mi zaplatiť neskôr, ak pôjde všetko, ako má. Asi mi zaplatí syrom,“ povedal Zavlagas.

ROZMÁHAJÚCI SA BARTER ALE STÁLE VIAC ZAUJÍMA DAŇOVÚ SPRÁVU.

Tá sa obáva, či táto forma obchodu nepodporuje daňové úniky. „Barterový obchod nie je nezákonný, ak pri každej transakcii je vystavený príslušný dokument,“ povedal Christos Kyriazopulos z protikorupčnej jednotky na gréckom ministerstve financií. Zároveň dodal, že tento fenomén pozorne sledujú.