Úvod Zaujímavé Grécky ostrov hľadá obyvateľov. Ponúka dom, pozemok a 500 eur mesačne

Grécky ostrov hľadá obyvateľov. Ponúka dom, pozemok a 500 eur mesačne

Foto: archív

Grécky ostrov Antikythéra, ktorý leží medzi Peloponézskym polostrovom a Krétou, hľadá nových obyvateľov. Skalnatý ostrov s rozlohou 20 kilometrov štvorcových, pri ktorom sa vo vraku rímskej lode našiel najstarší „počítač“ sveta, ponúka novým osadníkom dom, pozemok a 500 eur mesačne na obdobie troch rokov. Informuje o tom taliansky denník La Repubblica.

Ostrov leží mimo trasy turistov a v súčasnosti na ňom žije už len asi 40 ľudí.Väčšina obyvateľov je v prístave Potamos, kde medzi množstvom bielych domov záujemcovia nájdu aj niekoľko taverien a hŕstku obchodov.

Miestni si uvedomili, že nových záujemcov nenalákajú iba na krásnu prírodu a priezračnú morskú vodu ideálnu na potápanie.Preto sa rozhodli, že tých, ktorí by na ostrove chceli s rodinou žiť, prilákajú štedrou ponukou.

Ostrov preslávil najmä nález takzvaného mechanizmu z Antikythéry. Bronzové ozubené súkolesie vedci datujú do druhého storočia nášho letopočtu a označenie „prvý (analógový) počítač“ si vyslúžilo vďaka predpokladom, že ukazovalo pohyb vtedy známych planét a dokázalo predpovedať zatmenie Slnka i Mesiaca.