Úvod ZO ZAHRANIČIA Greta: Politici na samite v Glasgowe iba predstierajú, že budúcnosť berú vážne

Greta: Politici na samite v Glasgowe iba predstierajú, že budúcnosť berú vážne

Greta Thunbergová. (Foto: archív)

Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová povedala, že politici na klimatickom samite OSN v Glasgowe predstierajú záujem o budúcnosť. Zároveň mladých aktivistov vyzvala, aby sa zúčastnili na zhromaždeniach na podporu klímy.

„Čas sa kráti. Konferencie ako COP26 zmenu neprinesú, pokiaľ sa nevytvorí tlak verejnosti zvonka,“ napísala Thunbergová na sociálnej sieti. Mladých ľudí vyzvala, aby sa pripojili k zhromaždeniu na podporu klímy v piatok 5. novembra a k sobotňajšiemu pochodu 6. novembra. „Spolu sme silní,“ uviedla.

Počas samitu sa v Glasgowe koná viacero demonštrácií rôznych organizácii vrátane Greenpeace a Extinction Rebellion. Thunbergová sa v pondelok zúčastnila na zhromaždení svojho hnutia Fridays for Future (Piatky pre budúcnosť).

Thunbergová mladým aktivistom povedala, že politici, ktorí sa na klimatickom samite zúčastňujú, “iba predstierajú, že budúcnosť berú vážne“. Zmena podľa aktivistky „nepríde od politikov na samite, ale od jednotlivcov“, ktorí preukážu vodcovské schopnosti. Na klimatickom summite OSN, ktorý potrvá do 12. novembra, sa zúčastňuje 120 hláv štátov a približne 25.000 delegátov.

Konferencia si stanovila za cieľ určiť nové globálne ciele pre znižovanie emisií. COP sa koná každoročne, tohtoročný samit sa však vníma ako kritický vo svetle nedávnej správy Medzinárodnej komisie pre zmenu klímy. Vedci v nej vyzývajú na okamžité kroky v záujme dodržania cieľov parížskej klimatickej dohody z roku 2015.

V Parížskej dohode sa viac ako 190 krajín zhodlo na cieli udržať nárast globálnej priemernej teploty výrazne pod hranicou dvoch stupňov Celzia oproti hodnotám spred priemyselnej revolúcie, ako aj úsilí o to, aby tento nárast neprekročil hranicu 1,5 stupňa Celzia.