Úvod Politika Grónsko by chcelo získať úplnú nezávislosť od Dánska

Grónsko by chcelo získať úplnú nezávislosť od Dánska

Foto: archív

V grónskych parlamentných voľbách zvíťazila vládna sociálnodemokratická Pokroková strana (Siumut) premiéra Kima Kielsena so ziskom 27,2 percenta hlasov. Druhé skončilo ľavicové inuitské spoločenstvo na čele so Sarou Olsvigovou, ktoré podporilo 25,5 percenta voličov. Tieto dve strany v posledných rokoch dominujú grónskej politike a doposiaľ spolupracovali vo vládnej koalícii. Obe však oproti minulým voľbám časť hlasov stratili.

Stredopraví Demokrati si, naopak, polepšili a s 19,5 percentami hlasov sú na treťom mieste. V Grónsku má volebné právo 40-tisíc občanov. Najväčší ostrov sveta sa stal dánskou kolóniou v roku 1775 a od roku 2009 disponuje širokou autonómiou, stále je súčasťou Dánskeho kráľovstva. Čoraz častejšie sa však objavujú hlasy volajúce po úplnom odtrhnutí sa od Kodane.

Foto: archív

Kampani pred voľbami do 31-miestneho parlamentu preto dominovali diskusie, ako najlepšie dosiahnuť samostatnosť, ktorú podporujú všetky hlavné politické zoskupenia. Sen o nezávislosti živia v posledných rokoch aj objavy bohatých nerastných ložísk od ropy cez urán po vzácne kovy, ale zatiaľ sa väčšina plánov na príchod čínskych a ďalších investorov nenaplnila.

Podľa expertov brzdí rozvoj ťažobného priemyslu v Grónsku chýbajúca infraštruktúra, nízke ceny komodít na svetových trhoch aj byrokracia a prísne opatrenia na ochranu životného prostredia. Zisky Grónska tak naďalej plynú predovšetkým z rybolovu. Polovicu rozpočtu, zhruba 500 miliónov eur, zaisťuje Dánsko.

Keby sa Grónsko osamostatnilo, stalo by sa trinástou najväčšou krajinou sveta. Jeho počet obyvateľov však nedosahuje ani 60-tisíc. S rozlohou 2 166 000 štvorcových kilometrov je približne osemkrát väčšie ako ostrov Veľká Británia.