Úvod Politika Guterres zasadol na post generálneho tajomníka OSN

Guterres zasadol na post generálneho tajomníka OSN

Foto: archív

Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov zvolilo za nového generálneho tajomníka tejto organizácie niekdajšieho portugalského premiéra a bývalého vysokého komisára OSN pre utečencov Antónia Guterresa.

Guterres (67) sa ujme funkcie 1. januára 2017, keď sa jeho predchodcovi Pan Ki-munovi skoční druhý, päťročný mandát. Bezpečnostná rada OSN oficiálne navrhla 193-člennému Valnému zhromaždeniu OSN za nového generálneho tajomníka Guterresa 6. októbra.

Tento portugalský diplomat vyšiel ako favorit zo šiestich kôl neoficiálneho hlasovania o kandidátoch v BR OSN. Kandidátov bolo celkovo 13 – sedem žien a šesť mužov vrátane ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka.

Pan Ki-mun vo svojom vyhlásení zverejnenom na internetovej stránke OSN uviedol, že si už dlho váži Guterresa za jeho rady a obdivuje jeho zmysel pre povinnosť. Zároveň pochválil členské štáty OSN, a to nielen za ich výber, ale aj za spôsob, ktorý viedol k voľbe Guterresa.

Transparentný proces výberu kandidáta vyzdvihol aj predseda Valného zhromaždenia Peter Thomson. Podľa agentúry DPA okrem iného uviedol: „Som presvedčený, že pán Guterres bude oddane slúžiť svetovému spoločenstvu ako morálna autorita a bude hlasom nášho morálneho svedomia a ľudskosti.“

Foto: archív
Foto: archív

Portugalský politik a diplomat António Guterres sa narodil 30. apríla 1949 v Lisabone. Promoval v roku 1971 na prestížnej inžinierskej škole Instituto Superior Técnico, ktorá je súčasťou lisabonskej univerzity. Následne sa venoval akademickej činnosti.

V roku 1974 sa stal Guterres členom portugalskej Socialistickej strany (PS) a krátko nato profesionálnym politikom. V roku 1992 bol zvolený za predsedu strany a keď v roku 1995 PS vyhrala parlamentné voľby, Guterres sa stal premiérom Portugalska.

Zatiaľ čo jeho prvé funkčné obdobie bolo úspešné a Portugalsko ekonomicky expandovalo, po jeho znovuzvolení v roku 1999 sa objavili vnútropolitické problémy i spomalenie ekonomického rastu. Guterres zastával funkciu portugalského premiéra do apríla 2002, následne z politiky odišiel a pôsobil ako predseda Socialistickej internacionály.

V máji 2005 sa stal Guterres šéfom Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Na čele tejto poprednej svetovej humanitárnej organizácie stál do decembra 2015. Počas svojho pôsobenia strojnásobil objem aktivít UNHCR, dohliadal na výrazné štrukturálne reformy, zníženie stavu zamestnancov v sídle UNHCR vo švajčiarskej Ženeve i zvýšenie nákladovej efektivity svojej organizácie.