Úvod ZO ZAHRANIČIA Guvernér amerického Texasu zakázal “liečbu” transrodových maloletých

Guvernér amerického Texasu zakázal “liečbu” transrodových maloletých

Foto: archív

Republikánsky guvernér Texasu Greg Abbott podpísal návrh zákona o zákaze “liečby” transrodových maloletých. Texaský zákon zakazuje zdravotníckym pracovníkom predpisovať hormonálne blokátory alebo uskutočňovať operácie na tzv. zmenu pohlavia osobám mladším ako 18 rokov. Do platnosti vstúpi 1. septembra. Výnimkou sú maloletí, ktorí už hormonálnu “terapiu” podstupujú.

Demokrati považujú kroky na obmedzenie práv transrodových osôb za zasahovanie do základných práv. Americká únia občianskych slobôd v Texase uviedla, že podá žalobu proti štátnemu zákazu. „Texaský návrh zákona zakazuje jedinú dôkazmi založenú starostlivosť o rodovú dysfóriu pre transrodových ľudí mladších ako 18 rokov.

Jeho cieľom je odobrať lekárom možnosť, aby svojim pacientom poskytovali starostlivosť, o ktorej vedia, že je z lekárskeho hľadiska nevyhnutná,“ uviedli skupiny na ochranu ľudských práv vo vyhlásení.

Abbottov republikánsky kolega a guvernér Floridy Ron DeSantis podpísal podobný návrh zákona v máji. Texas a Florida sú druhým a tretím najľudnatejším štátom USA a v posledných mesiacoch podobné zákazy vydalo viac ako tucet štátov pod vedením republikánov. V marci prezident Joe Biden vyhlásil, že takéto „útoky“ na práva transrodových osôb sú „neamerické a musia sa skončiť“.