Úvod ZO ZAHRANIČIA Gyimesi nazval Sulíka v súvislosti s ropným embargom “lenivým diletantom”, ten odkazuje...

Gyimesi nazval Sulíka v súvislosti s ropným embargom “lenivým diletantom”, ten odkazuje na Hegera

György Gyimesi. (Foto: archív)

Poslanec NR SR za OĽaNO György Gyimesi si myslí, že minister hospodárstva Richard Sulík nevyužil príležitosť na dohodnutie lepších podmienok pre Slovensko v súvislosti s embargom EÚ na dovoz ruskej ropy a poškodil tak Slovensko. Na mediálnom brífingu ho zároveň vyzval ministra Sulíka na odstúpenie z funkcie.

Podľa poslancom to môže spôsobiť zrušenie plánovaných investícií do bratislavskej rafinérie Slovnaft, vyššie ceny či nedostatok motorových palív, ale aj skončenie činnosti rafinérie. „Richard Sulík je lenivý diletant, ktorý nemá na mieste ministra hospodárstva čo robiť. Richard Sulík je ten, ktorý zabezpečil, že Slovnaft po 18 mesiacoch možno skončí,“ povedal Gyimesi.

Gyimesi ministra obvinil, že pre predsedu vlády SR Eduarda Hegera, ktorý sa zúčastnil rokovaní o sankciách na samite EÚ v Bruseli, nepripravil také podklady, ktoré by nepoškodili Slovensko.

Schválený sankčný balík EÚ predpokladá zákaz dovozu ruskej ropy, ale aj ropných produktov z nej vyrobených. Po prechodnom období tak už rafinéria Slovnaft nebude môcť exportovať svoje produkty a bude musieť znížiť výrobu pod technologické minimum alebo začať spracúvať inú ako ruskú ropu. V krátkom čase sa však na zmenu technológie nestihne pripraviť.

Na Gyimesiho slová reagoval minister hospodárstva Richard Sulík v mediálnom vyhlásení. „Poslanec György Gyimesi nerozumie problematike. Ak ma kritizuje a vyzýva na odstúpenie, mal by si v prvom rade naštudovať fakty. Embargo odsúhlasil na samite premiér Eduard Heger, takže v konečnom dôsledku Gyimesi kritizuje samotného predsedu vlády.

Pred pár dňami som bol Igorom Matovičom obvinený, že kopem za Slovnaft, teraz ma obviňuje jeho pravá ruka, že som Slovnaft poškodil. Pozíciu Slovenskej republiky, ktorú zaslalo ministerstvo hospodárstva, som priamo konzultoval s premiérom. Ak bude mať on pocit, že svoju prácu nevykonávam riadne, má možnosť ma odvolať,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

„Trojročné prechodné obdobie na neuplatňovanie sankcie na ropu dopravovanú ropovodmi navrhované Ministerstvom hospodárstva SR, žiaľ, nebolo možné presadiť, pričom schválená verzia je spomedzi zostávajúcich možností pre nás tou ‘najmäkšou’.

Vnímame Slovnaftom prezentované obavy a aj to, že negatívny dopad vyvolaných obmedzení je spomedzi všetkých členských štátov najvýraznejší práve na Slovensko. V rámci deklarovanej solidarity preto očakávame aj osobitný prístup k zdrojom z REPowerEU.

Richard Sulík. (Foto: archív)

V prípade DPH na motorové palivá je teraz priestor pre rezort financií, do ktorého kompetencie táto oblasť spadá, aby na úrovni EÚ otvoril otázku zníženia DPH na pohonné hmoty,“ doplnil Sulíkove slová tlačový odbor ministerstva hospodárstva.

Gyimesi odmietol zodpovednosť premiéra Hegera za výsledky rokovaní. Ten podľa neho akceptoval pozíciu Slovenska k novému sankčnému balíku, ktorú schválil minister Sulík. Či bude zbierať podpisy poslancov na zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie Sulíka, Gyimesi nepovedal.

Na Gyimesiho slová zareagoval aj predseda vlády. Eduard Heger vo svojom stanovisku informoval, že pre Slovensko v Bruseli vyrokoval, že Slovensko nezostane bez ropy. Tá tu podľa neho bude z Ruska tiecť do času, kým nebudeme mať plnohodnotnú alternatívu.