Úvod ZO ZAHRANIČIA Haleyová: Biden sa pravdepodobne nedožije 86. narodenín

Haleyová: Biden sa pravdepodobne nedožije 86. narodenín

Nikki Haleyová. (Foto: archív)

Uchádzačka o republikánsku nomináciu do amerických prezidentských volieb Nikki Haleyová označila za nepravdepodobné, že súčasný prezident Joe Biden vydrží v prípade svojho znovuzvolenia do konca svojho druhého obdobia vo funkcii. Osemdesiatročný Biden je najstarším prezidentom v dejinách USA. Na konci prípadného druhého obdobia vo funkcii by mal 86 rokov.

„Oznámil, že v roku 2024 opäť kandiduje a som presvedčená, že môžeme všetci jasne a s určitosťou povedať, že ak volíte Joea Bidena, tak v skutočnosti rátate s prezidentkou Kamalou Harrisovou,“ povedala Haleyová pre stanicu Fox News. To, že by sa Biden dožil 86 rokov, považuje za nepravdepodobné.

Päťdesiatjedenročná Haleyová je bývalá guvernérka štátu Južná Karolína a svoju kandidatúru oficiálne oznámila vo februári. Biely dom na jej tvrdenie nechcel reagovať, keďže sa priamo k predvolebnej kampani jednotlivých kandidátov nevyjadruje. Uviedol to jeho hovorca Andrew Bates. Dodal, že vlastne aj zabudol, že Haleyová kandiduje.

V prípade smrti úradujúceho prezidenta USA preberá prezidentský post viceprezident. Túto funkciu v súčasnosti zastáva Kamala Harrisová. Približne polovica amerických demokratických voličov podľa v utorok zverejneného prieskumu tvrdí, že Biden by sa nemal vo voľbách na budúci rok uchádzať o znovuzvolenie.

Prezident Joe Biden Američanom odkázal, že napriek pokročilému veku sa cíti dobre, a upozornil na nebezpečenstvo, ktoré podľa neho pre americkú demokraciu v prípade znovuzvolenia do prezidentského úradu predstavuje Donald Trump.