Úvod Politika Haleyová: Nový test Severnej Kórey nás približuje k vojne

Haleyová: Nový test Severnej Kórey nás približuje k vojne

Nikki Haleyová. (Foto: archív)

Najnovší raketový test Severnej Kórey „nás približuje k vojne“, ktorú Spojené štáty nevyhľadávajú, vyhlásila americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová. Podľa agentúry AP Haleyová na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN varovala, že ak príde k vojne ako následku ďalších aktov „agresie“, ako bol tento posledný test, „nenechajme sa mýliť,“ severokórejský režim bude úplne zničený“.

Režim vodcu KĽDR Kim Čong-una sa rozhodol a „s touto voľbou prichádza rozhodujúca voľba pre zvyšok sveta“, poznamenala Haleyová a vyzvala všetky štáty sveta, aby prerušili so Severnou Kóreou všetky vzťahy.

KĽDR oznámila, že uskutočnila úspešnú skúšku novej medzikontinentálnej balistickej rakety Hwasong 15, ktorá je schopná zasiahnuť celé vnútrozemie Spojených štátov. Išlo o prvú skúšku severokórejskej balistickej strely od 15. septembra, keď izolovaná komunistická KĽDR odpálila balistickú raketu stredného doletu.

Raketa bola odpálená v stredu o 03.17 h miestneho času z oblasti severokórejského mesta Pchjongsong. Letela východným smerom, pričom prekonala vzdialenosť približne 1 000 kilometrov a pred dopadom do Japonského mora vo vzdialenosti zhruba 370 kilometrov od pobrežia Japonska sa rozpadla. Na odpálenie rakety osobne dohliadal vodca KĽDR Kim Čong-un, informovala severokórejská tlačová agentúra KCNA.

Kim Čong-un. (Foto: archív)