Úvod ZO ZAHRANIČIA Hamas mal odmietnuť plán USA na prímerie v Pásme Gazy

Hamas mal odmietnuť plán USA na prímerie v Pásme Gazy

Foto: archív

Palestínske hnutie Hamas odmietlo americký plán prímeria v Pásme Gaze. Tvrdí to nemenovaný izraelský predstaviteľ citujúci z odpovede Hamasu sprostredkovanej vyjednávačom prímeria. „Izrael dostal prostredníctvom sprostredkovateľa odpoveď Hamasu.

Vo svojej odpovedi Hamas odmietol návrh na prepustenie rukojemníkov, ktorý predložil americký prezident Joe Biden,“ povedal nemenovaný izraelský predstaviteľ. „Hamas zmenili všetky hlavné a najvýznamnejšie parametre,“ dodal.

Plán na prímerie predložil 31. mája americký prezident Biden. Jeho text okrem prímeria zahŕňa aj prepustenie všetkých rukojemníkov a výrazné a udržateľné navýšenie humanitárnej pomoci do tejto enklávy. Bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu predloženú Spojenými štátmi na podporu tohto návrhu.

Hamas a ďalšia palestínska skupina Islamský džihád skôr deklarovali svoju pripravenos“ na dosiahnutie dohody o trvalom prímerí. Popredný predstaviteľ Hamasu taktiež informoval, že hnutie uvedenú rezolúciu prijalo a je pripravené rokovať o podrobnostiach amerického plánu.

Izrael je medzinárodným spoločenstvom kritizovaný za vysoký počet civilných obetí jeho ťaženia v Pásme Gazy, ktoré je odvetou za vlaňajší útok Hamasu. Vznikli totiž pochybnosti, či armáda robí dosť pre ochranu bežných Palestínčanov vo vojnou zmietanej enkláve.

Vláda premiéra Benjamina Netanjahua tieto obvinenia odmieta s tým, že na zníženie obetí vraj prijíma bezprecedentné opatrenia. Vysoké počty civilných obetí pripisuje predovšetkým skutočnosti, že Hamas “využíva civilistov ako živé štíty”.