Úvod ZO ZAHRANIČIA Hannover vypne teplú vodu, v zime zníži teplotu v kanceláriách a školách...

Hannover vypne teplú vodu, v zime zníži teplotu v kanceláriách a školách na 20 stupňov

Foto: archív

V obave z nadchádzajúcej plynovej krízy ohlásil Hannover výrazné úsporné opatrenia. Ako vyplýva z vyhlásenia zverejneného na webovej stránke nemeckého mesta, na budovách patriacich pod jeho správu sa obmedzí kúrenie a vypne sa osvetlenie fasád budov aj fontány v meste.

V umývadlách v mestských budovách ani v sprchách na plavárňach či športoviskách nebude tiecť teplá voda. Prísnejšie pravidlá budú aj na používanie zariadení spotrebúvajúcich energiu na pracoviskách – napríklad z kancelárií by sa mali mali v čo najväčšej miere odstrániť tlačiarne.

„Cieľom je znížiť spotrebu energie o 15 percent. Je to reakcia na hroziaci nedostatok plynu, ktorý predstavuje veľkú výzvu pre samosprávy – a obzvlášť pre veľkomesto ako Hannover,“ povedal starosta Belit Onay. Mesto zriadilo osobitný štáb, ktorý má za úlohu hľadať možnosti úspory energie. „Každá usporená kilowatthodina šetrí plyn v zásobníkoch,“ zdôraznil Onay.

„Sme v stave pohotovosti. Plynu je málo, ale dopyt je ešte stále možné pokryť. V tejto situácii nám ide o šetrenie energie ešte predtým, než nastane naozajstná núdza,“ uviedol starosta. Dodal, že dodávky energií pre školy a škôlky budú mať prioritu.

Mesto v rámci opatrení stanovilo vykurovaciu sezónu pre budovy pod svojou správou od 1. októbra do 31. marca. Mimo nej sa „v zásade“ nebude kúriť. Počas sezóny sa bude v kancelárskych priestoroch vykurovať najviac na 20 stupňov Celzia. Školy nebudú mať vymedzenú vykurovaciu sezónu, ale budú môcť mať vnútri tiež najviac 20 stupňov.

V obchodných, technických a skladovacích priestoroch bude teplota od 10 do 15 stupňov. Mestská samospráva bude apelovať na obyvateľov, aby zatvárali dvere a vetrali tak, aby šetrili teplom. Do práce si nemajú nosiť ani prenosné ohrievače či klimatizačné zariadenia. Počítače a podobné zariadenia už nemajú nechávať v pohotovostnom režime, ale vypínať ich.