Úvod ZO ZAHRANIČIA Harabin na konferencii v Banja Luke spochybnil Daytonskú mierovú dohodu

Harabin na konferencii v Banja Luke spochybnil Daytonskú mierovú dohodu

Štefan Harabin. (Foto: archív)

Bývalý minister spravodlivosti, expredseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin a súčasný kandidát na prezidenta SR sa zúčastnil medzinárodnej online konferencie s názvom Republika srbská: Rešpektovanie suverenity a Daytonskej mierovej dohody. Podujatie zorganizovala Akadémia vied a umenia Republiky srbskej v meste Banja Luka.

Na konferencii vystúpil aj prezident Republiky srbskej Milorad Dodik. Účastníkom sa prohovorili aj členovia Európskeho parlamentu, národných parlamentov a politici z Talianska, Holandska, Bulharska, Španielska a Nemecka. Vystúpili aj rečníci z USA a Slovenska. SR reprezentoval i expremiér a exminister spravodlivosti Ján Čarnogurský.

V pomerne rozsiahlom príhovore sa kandidát na slovenskú hlavu štátu vo voľbách v roku 2024 venoval umelo vyvolanej občianskej vojne v Bosne a Hercegovine či napadnutím bývalej Juhoslávie štátmi NATO bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN.

“História si pamätá na skutočnú agresiu v Európe a vo svete. USA a NATO potrebovali dokazovať svoju nadvládu, svoju silu proti civilnému obyvateľstvu, aj proti slovanskej, morálnej a religióznej blízkosti srbského národa s národom ruským. Nové generácie utláčaných národov musia mať právo na svoju  prosperujúcu budúcnosť,” povedal okrem iného Harabin.

Zdôraznil, že Daytonská mierová dohoda bola podpísaná pod nátlakom USA a ďalších západných štátov. Podľa neho ju dosiahli vyhrážkami vojenskou silou, hrozbou násilia, najmä proti Federatívnej republike Juhoslávii.

“Preto je v prípade potreby možné odvolať sa aj na ustanovenia čl. 52 Viedenského dohovoru o zmluvnom práve, ktorý jasne hovorí, že každá zmluva, ktorej uzavretie sa dosiahlo hrozbou sily alebo použitím sily za porušenia zásad medzinárodného práva prijatých v Charte Organizácie Spojených národov, je nulitná.

Kto chce dnes byť skutočne vizionársky, nemôže odmietať rozumné a logické návrhy na spájanie sa srbského národa, na záujem Srbov, Bosniakov alebo Chorvátov riadiť si vlastný štát samostatne. Vidina skorého vstupu do EÚ je brzdou riešenia situácie,” vyhlásil Harabin.

K 24. výročiu bombardovania Juhoslávie jednotkami NATO Harabin podotkol, že porušením medzinárodného práva sa NATO samo diskvalifikovalo ako súčasť Daytonskej mierovej dohody. Pripomenul, že počas bombardovania, ktorého sa zúčastnili najmä USA, Nemecko, Francúzsko a Taliansko, bolo úmyselne zavraždených niekoľko tisíc civilistov vrátane detí.

“Projekt Daytonskej mierovej dohody z roku 1995 už nevyhovuje zmenám v živote celej spoločnosti Bosny a Hercegoviny. Nie emócie, ale iba právo a jeho rešpektovanie prinesie stabilitu v rokovaniach o nevyhnutnosti nových prístupov k potrebe mierového susedského spolužitia národov Bosny a Hercegoviny,” uzavrel svoj prejav Štefan Harabin.