Úvod Politika Harabin potvrdil, že bude kandidovať na prezidenta SR

Harabin potvrdil, že bude kandidovať na prezidenta SR

Foto: Pavel Kapusta

Sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin potvrdil, že ak vyzbiera dostatok podpisov, bude na budúci rok kandidovať na prezidenta. „Situácia v Slovenskej republike si vyžaduje, aby bol v jej čele človek, ktorý pozná právo a právo nikdy nekrivil. Ktorý sa nespráva ako lokaj Bruselu, či Washingtonu,“ vysvetlil pre web svoje rozhodnutie.

O snahe exministra spravodlivosti za HZDS a exšéfa Najvyššieho súdu sa ako o kandidátovi pre súboj o Prezidentský palác hovorilo už niekoľko mesiacov. Harabin patrí medzi hlavných kritikov súčasnej hlavy štátu Andreja Kisku.

Jeden z členov iniciatívy Harabin na Hrad, bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska a expredseda Matice slovenskej Marián Tkáč uviedol, že „Slovenská republika práve dnes potrebuje prezidenta s právnickým vzdelaním, ktorý navyše ctí tradície, napríklad rodinu, prácu či česť. Všetky tieto kritériá podľa iniciatívy sudca Harabin spĺňa“. Iniciatíva začala zbierať podpisy na podporu prezidentskej kandidatúry sudcu 15. marca.

„V týchto ťažkých časoch je nutné mať za prezidenta človeka, ktorý sa vyzná v právnej oblasti a dokáže aj obyčajným občanom pomôcť. Štefan Harabin je navyše priamočiary, odvážny, energický a morálny občan štátu. Nie je naviazaný na záujmové skupiny, či politické špičky a tak by mohol byť dobrou hlavou štátu,“ uviedol Tkáč.

Ako uviedol približne pred mesiacom, iniciatíva nepozná presný počet vyzbieraných podpisov, podľa jeho slov sa však dajú rátať na stovky. Štefan Harabin je v súčasnosti sudcom Najvyššieho súdu SR, v minulosti pôsobil aj ako predseda Najvyššieho súdu SR, predseda Súdnej rady SR a ako minister spravodlivosti.