Úvod Z DOMOVA Harabin: Spolu s Rostasom súdia aj štúrovcov a celý slovenský národ

Harabin: Spolu s Rostasom súdia aj štúrovcov a celý slovenský národ

Tibor Eliot Rostas. (Foto: archív)

Samosudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Rastislav Stieranka odsúdil šéfredaktora magazínu Zem&Vek Tibora Eliota Rostasa za hanobenie národa, rasy a presvedčenia.

Udelil mu peňažný trest vo výške 4000 eur, prípadne náhradný trest odňatia slobody vo výmere troch mesiacov, keby túto sumu neuhradil. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný. Po odvolaní jednej z procesných strán sa prípadom bude ďalej zaoberať Najvyšší súd SR.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz, ktorý poslal do Rostasovho domu v súvislosti s prípadom ozbrojené komando NAKA, navrhol obžalovanému minulý týždeň podmienku s tým, že nežiadal finančnú pokutu. Pri údajnom trestnom čine rozširovania extrémistických materiálov vidí najväčšie nebezpečenstvo v porušovaní verejného poriadku a rozoštvávania národa, respektíve menšín a iných komunít na Slovensku.

V máji 2017 uverejnil Tibor Eliot Rostas v mesačníku Zem&Vek článok s názvom Klin Židov medzi Slovanmi. Citoval v ňom myšlienky viacerých popredných osobností slovenskej histórie, v ktorých vyjadrovali negatívne postoje k židovskej komunite.

Prokurátor tvrdí, že Rostas tým verejne hanobil skupinu osôb pre ich skutočnú alebo domnelú príslušnosť k rase, národu alebo pre ich náboženské vyznanie a zároveň verejne podnecoval k nenávisti voči nim.

Podľa vyjadrenia poslanca NR SR Ľuboša Blahu prokurátor Tomáš Honz stojí nielen za obvinením Rostasa, ale aj za iniciovaním obvinenia šéfa Smeru-SD Roberta Fica pre video na sociálnej sieti, v ktorom mal podľa prokurátora schvaľovať výroky odsúdeného exposlanca za ĽSNS Milana Mazureka.

Štefan Harabin si myslí, že súdny proces s Rostasom je útok na slobodu slova. (Foto: archív)

Rostasa prišiel priamo do súdnej siene podporiť aj bývalý minister spravodlivosti a predseda Najvyššieho súdu SR a líder strany Vlasť Štefan Harabin a ďalší Rostasovi priaznivci. Harabin nahlas komentoval dianie v pojednávacej miestnosti a upozorňoval na zarážajúco vysoký počet prítomných policajtov.

Tiež vyjadril názor, že prokurátor aj sudca budú po nastolení právneho štátu trestne stíhaní za zneužitie právomocí verejného činiteľa. Stieranka dal následne Harabina vylúčiť z pojednávacej miestnosti. Nato Harabin sudcu označil za “Sorosovho mopslíka”.

Za dverami miestnosti Harabin novinárom povedal, že súdny proces s Rostasom je útok na slobodu slova. “Tí dvaja mopslíci postavili pred súd celý slovenský národ a Slovenskú republiku. Oni nesúdia iba Rostasa, oni súdia Štúra, Hurbana, Kollára, oni súdia Slovákov za to, že si vytvoril svoj štát,” vyjadril svoj názor.

“Spolu s obhajobou sme sa, samozrejme, proti rozsudku okamžite odvolali. Nebudem platiť 4000 eur za to, že som citoval slovenských dejateľov a za to, že kukláči mierili na moju rodinu samopalmi. Naopak, budeme vymáhať škody, za ujmu, ktorú spôsobili mne a mojej rodine. Tento proces je príkladom toho, ako dnes funguje justícia.

Rozsudok je podľa nás protiprávny, som v plnom rozsahu nevinný. Článok bol o tom, že by sme si ako Slováci a Slovania mali vládnuť sami a mohli by sme prosperovať,” povedal novinárom Rostas.

“Súd síce zamietol obžalobu za údajný extrémizmus alebo šírenie extrémistických materiálov, no citovanie Štúra či Vajanského bez môjho zaujatia postoja k nim súd označil za hanobenie,“ napísal neskôr na sociálnej sieti. Dodal, že bol odsúdený v politickom procese.

Rostasov obhajca Ľubomír Hlbočan. (Foto: archív)

Podľa poslanca Európskeho parlamentu za ĽSNS Milana Uhríka policajní vyšetrovatelia, ktorí stoja za obvinením vydavateľa časopisu Zem&Vek Tibora Eliota Rostasa, ukázali svoju aroganciu. Uhrík na sociálnej sieti upozornil, že „besnenie liberálov v polícii začína naberať na obrátkach, a to ešte nevyhrali voľby.

Politická jednotka NAKA a politickí prokurátori prenasledujú už toľko ľudí, že to ani nestíhame sledovať. Dnes nás, zajtra vás. Všetkých, ktorí povedia kritický názor nahlas. Ale len konzervatívcov. Liberálov nie,“ napísal.

Liberáli podľa Uhríka môžu naďalej urážať, nadávať, želať iným smrť. „Bol som na politickom oddelení NAKA niekoľkokrát. Na skrinkách nálepky od mimovládok, v poličkách brožúrky od Sorosovej Nadácie otvorenej spoločnosti… Arogantní vyšetrovatelia, ktorí si myslia, že sú pánmi pravdy a spravodlivosti.

Kým tu neboli títo liberáli, nikto nikoho nenazýval fašistom. Dnes sú fašisti už pomaly všetci okrem nich. Spoločnosť stojí nad roklinou novej liberálnej totality. Preto jedna z prvých vecí, ktoré po úspešných voľbách spravíme, bude, že zavedieme absolútnu slobodu slova a zrušíme tieto novodobé politické gestapá,“ avizuje Milan Uhrík.

Predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec k odsúdeniu Rostasa poznamenal, že dňom vynesenia rozsudku nad Rostasom sa začína nová totalita – liberálna. “Liberálom už nestačí, že prenasledujú názorových oponentov a robia im problémy v školách a na pracoviskách, rozhodli sa, že názorových oponentov bude vláčiť po súdoch a zatvárať.

Odsúdenie novinára za citovanie osobností slovenskej histórie je zločinom proti slobode slova a prejavu, za ktoré bude príslušný samosudca a všetci predstavitelia silových zložiek súčasného darebáckeho režimu, namočení do tohto politického procesu, v budúcnosti braní na zodpovednosť, uviedol  Róbert Švec vo svojom vyhlásení, ktoré poskytol médiám.

Foto: archív