Úvod Z DOMOVA Harabin sťahuje kandidatúru na predsedu NS kvôli vyjadreniam Čaputovej

Harabin sťahuje kandidatúru na predsedu NS kvôli vyjadreniam Čaputovej

Foto: Michaela Kolimárová

Sudca Najvyššieho súdu (NS) SR Štefan Harabin sťahuje svoju kandidatúru na post predsedu NS. Na tlačovej konferencii narážal na vyjadrenia prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá negarantovala, že automaticky vymenuje zvoleného kandidáta na šéfa NS.

„Okrem skrytých zákulisných intríg, ktoré ako vždy nekalým spôsobom rozhodujú o tom, kto bude úspešný a kto nie, je tu aj priamy a viditeľný dôkaz. Čaputová bez štipky hanby vyhlásila, že ak jej právoplatne zvolený predseda Najvyššieho súdu nebude po vôli, odmietne ho vymenovať,“ povedal Harabin s tým, že prezidentka je príkladom toho, ako sa „vrcholná politická kasta snaží ukradnúť vlasť a zobrať si ju celú pre seba“.

Harabin doplnil, že tejto „politickej kaste“ nejde o ľudí, spravodlivosť a zákon, teda o to, čomu má slúžiť NS. „Ide im vždy len a len o seba a ich vlastné privilégiá. Predseda Najvyššieho súdu zvolený za týchto podmienok bude slúžiť iba vrcholnej privilegovanej kaste a jej bohatým sponzorom,“ povedal Harabin s tým, že sa na tom nechce a nebude zúčastňovať, a preto sťahuje svoju kandidatúru.

Prezidentka v Rádiu Expres vyhlásila, že negarantuje, že by automaticky vymenovala zvoleného kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu SR. „Nebudem vymenúvať osoby, ktoré by mali sporný či už profesijný alebo osobnostný príbeh. To znamená, ktoré by v danom čase neprispeli k dôveryhodnosti justície,“ uviedla. Hovorca prezidentky Martin Strižinec pre TASR povedal, že jej vyjadrenia platia. Doplnil, že Čaputová nebude nateraz komentovať Harabinovo rozhodnutie.

Harabin zároveň vyhlásil, že po voľbe predsedu NS oznámi konkrétne kroky, ako podľa jeho slov nastoliť poriadok a zaručiť, aby v krajine platila spravodlivosť pre každého. „Viem, čo treba urobiť, a viem, ako to treba urobiť, a nebojím sa to urobiť,“ uviedol s tým, že sa nebude nestranne a nečinne z ústrania pozerať na dianie v krajine.

Voľba predsedu Najvyššieho súdu SR bude 9. septembra na mimoriadnom zasadnutí Súdnej rady. Na post kandidujú Jana Bajánková, Ivetta Macejková a Soňa Mesiarkinová. Súdna rada o kandidátoch rozhodne v tajnej voľbe. Kandidát, ktorého rada predloží prezidentke na vymenovanie, potrebuje získať nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých členov Súdnej rady.