Úvod Politika Harabina po YouTube scenzuroval aj Facebook

Harabina po YouTube scenzuroval aj Facebook

Foto: Pavel Kapusta

Sudca Najvyššieho súdu a kandidát na prezidenta SR Štefan Harabin na najväčšej sociálnej sieti Facebook uverejnil príspevok o tom, ako mu videoportál YouTube  bezdôvodne zablokoval kritické video o Marakéšskej deklarácii ešte z mája tohto roku. Zároveň na svoju stránku facebookovú stránku umiestnil originál zablokovaného videa.

“Zdá sa, že diskutovať o Marakéšskej deklarácii je už úplne zakázané. Po tom, čo YouTube kanál odstránil moje video, kde sa k tejto nebezpečnej deklarácii vyjadrujem, tak isto postupoval aj Facebook. Po mojom pridaní videa Facebook rovnako bezdôvodne môj príspevok aj s videom odstránil.

Pritom neuviedol jediný argument, ktorým by preukázal extrémizmus, rasizmus, xenofóbiu, nenávisť alebo nepravdivosť, čo i len v jedinom slove, ktoré sú vo videu, respektíve v príspevku,” uviedol Hrabin vo vyhlásení, ktoré poskytol portálu napalete.sk. Video dosiahlo na Facebooku za necelý deň takmer 40 000 pozretí a 1600 zdieľaní.

“Obrovský záujem ľudí poznať pravdu, zrejme vydesil i Facebook,” komentoval krok sociálnej siete sudca Najvyššieho súdu. “Facebook arogantne a hrubo pošliapal moje právo na slobodu slova a prejavu, rovnako ako predtým kanál YouTube. Ak je zámer autorov Marakéšskej deklarácie dobrý, je nepochopiteľné, prečo je nutné cenzurovať, vymazávať a zakazovať. Diskusia je predsa vždy prospešná, posúva nás. Bohaté životné skúsenosti ma naučili, že ak niekomu diskusia prekáža, je treba spozornieť.

Foto: Pavel Kapusta

Je zrejmé, že niekomu tu ide o veľa. A ten, komu na tolerovaní Marakéšskej deklarácie záleží, má prostriedky na ovládanie obsahu médií. Vidíme to denne v televízii, v novinách aj na internete. Obsah je upravovaný a v prípade nežiaducich názorov cenzurovaný. Sme svedkami zavádzania ideológie všetkými prostriedkami, cez diplomaciu a politikov, za asistencie korporátnej moci.

To všetko poistené prácou tretieho sektora a servírované širokým masám cez médiá. Všetko, čo narúša hladký priebeh implementácie je vymazané, kritika umlčaná. Priatelia, buďme ostražití. Máme tu dočinenia s mocnými. Čísla pozretí môjho videa ukazujú, že je nás mnoho, ktorým to, čo sa deje nie je ľahostajné a ktorí sú napriek demagógii zorientovaní,“ uviedol vo vyhlásení Harabin.