Úvod Z DOMOVA Harabinova Vlasť nepôjde na spoločnej kandidátke s Kotlebom

Harabinova Vlasť nepôjde na spoločnej kandidátke s Kotlebom

Foto: archív

Šéf ĽSNS Marian Kotleba prijal pozvanie Štefana Harabina na spoločné rokovanie v sídle strany Vlasť. Obaja lídri mali hovoriť o spoločnej kandidátke do parlamentných volieb. Deň predtým Kotleba podpísal so štyrmi mimoparlamentnými stranami memorandum o spolupráci národných a kresťanských politických strán do budúcoročných parlamentných volieb: Národnou koalíciou, KDŽP-Alianciou za Slovensko, Priamou demokraciou a agrárnou stranou Doma dobre.

Predsedovia ĽSNS a Vlasti sa nakoniec na kooperácii nedohodli: strana Vlasť pôjde do volieb v roku 2020 samostatne. „Pre ochranu národných záujmov Slovenska a jeho obyvateľov je lepším riešením ísť do volieb samostatne, aby neprepadol ani jeden hlas všetkých tých ľudí, ktorým ide o normálne Slovensko a ktorí chcú našu vlasť ochrániť pred úchylnými ultraliberálnymi experimentmi zbohatlíkov,“ vysvetlil Harabin.

Vzápätí doplnil, že hoci majú s ĽSNS veľa spoločných tém, je medzi nimi aj viacero rozdielov. Tvrdí, že na rozdiel od Vlasti nemá ĽSNS konkrétne riešenia problémov v sociálnej, ekonomickej a zdravotníckej oblasti.

Tiež povedal, že nasledujúce voľby rozhodnú o charaktere a budúcej podobe Slovenska. Vlasť chce však podľa jeho slov pokračovať v spájaní sa za normálne Slovensko nie však formou volebnej koalície, ale vytvorením širokého bloku normálnych politických strán.

Už počas rozhovorov dostali médiá tlačovú správu strany Vlasť o tom, že k spájaniu ĽSNS a Vlasti nepríde. Keď na to tlačovej konferencii po rozhovoroch upozornila jedna z novinárok, Kotleba to označil za zvláštne a opustil tlačovú konferenciu.

„Mám ďalšie pracovné povinnosti,“ dodal. „Bolo to naozaj dosť zvláštne, ja sa už vôbec nechcem na tom podieľať. Ďakujem pekne a dovidenia. Ďakujem, že si to mnohí novinári všimli,“ uzavrel Kotleba a odišiel bez podania rúk s Harabinom.

Harabin reagoval, že už v pondelok avizoval, že sa s kotlebovcami spájať nebudú. Šéf Vlasti v tlačovej správe uvádza, že jeho strana pôjde do volieb samostatne. „Vedú nás k tomu aj záväzky, ktoré máme k takmer 310-tisíc voličom, ktorí za mňa hlasovali v prezidentských voľbách, čo je približne o 100-tisíc viac hlasov, ako získal pán Kotleba,“ píše sa okrem iného v stanovisku.

Harabin súčasne priznal, že Vlasť má s ĽSNS spoločné viaceré témy. Ale sú aj také, na ktoré existujú iné názory. Vymedzil sa napríklad v pohľadoch na sociálne, ekonomické a zdravotnícke otázky.

Líder Vlasti zároveň vyzval strany Smer-SD, SNS, Sme rodinu a kotlebovcov na vytvorenie „širokého bloku národných, vlasteneckých a kresťanských strán“. Marian Kotleba kritizoval Harabinov zámer vytvoriť širší blok so Smerom-SD a SNS. „Nič dobré by to Slovensku neprinieslo,“ myslí si Kotleba.