Úvod Z DOMOVA Haščák po výpovedi na súde vysvetlil Tódovej, čo je sivá zóna

Haščák po výpovedi na súde vysvetlil Tódovej, čo je sivá zóna

Jaroslav Haščák na súde. (Foto: archív)

Člen vedenia finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák po výpovedi pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej odpovedal na otázky médií.

K prípadu vraždy Jána Kuciaka Haščák povedal, že na základe informácii, ktoré sú k dispozícii si myslí, že novinár portálu aktuality.sk bol zavraždený pre svoju prácu. „Nebol nijaký iný dôvod.“ Doplnil, že nemal informácie o tom, že podnikateľ Marián Kočner nechával sledovať novinárov.

Odpovedal aj na otázky týkajúce sa kauzy Gorila a prokurátora Dobroslava Trnku. Haščák k nahrávke medzi Mariánom Kočnerom a Dobroslavom Trnkom, kde sa hovorilo o jeho údajnom vydieraní v kauze Gorila uviedol, že ide o „živé veci, v ktorých prebieha vyšetrovanie“.

„Bol som vypočutý k údajnej nahrávke Kočner – Trnka pred niekoľkými mesiacmi, a žiaľ, nie som v stave sa teraz k tomu vyjadrovať… Dodal, že ho nikto v súvislosti s údajnou nahrávkou Gorily nevydieral. „Od nikoho som to nekupoval. Nikomu som neposkytoval nijaké výhody v súvislosti s tou nahrávkou,“ dodal.

Novinárka Monika Tódová z Denníka N pokračovala otázkou, čo znamená pojem „sivá zóna“ v podnikaní, ktorý Haščák často používa. „To, čo znamená v politike kuloár,” reagoval a pokračoval: “Odpoviem ináč. Zachytil som na jednom z konšpiračných webov vašu osobnú komunikáciu s pánom zástupcom šéfredaktora vášho denníka Čikovským, ktorá sa týkala údajného krátenia daní a poistného.

Odpustite mi, ale slová, ktoré som tam čítal, nepatria do úst dámy. Predpokladal som, že ste čestný človek, že robíte extrémne veľa zmysluplných vecí pre túto krajinu a vôbec ma ani nenapadlo, že by ste mohli mať takéto nejaké kvázi úmysly. A to je sivá zóna.“

O údajnej komunikácii Tódovej, ktorú spomenul Haščák, písali v októbri 2019 weby Fakty a dôkazy, InfoVojna a Zem&Vek. Išlo o finančné machinácie novinárov z Denníka N. Najvypuklejším prípadom sú podvodne získavané finančné dary Moniky Tódovej a jej kolegov. Dokazuje to jej zverejnená komunikácia so zástupcom šéfredaktora Denníka N Konštantínom Čikovským, plná vulgarizmov.

V septembri a októbri 2014 podali výpoveď z denníka SME viacerí novinári a novinárky. Medzi nimi bola aj Monika Tódová. Väčšina týchto novinárov prešla do vznikajúceho Denníka N, ale na dva mesiace sa niekde potrebovali „zašiť“. Monika Tódová sa „zašila“ na úrade práce, kde bola od 01. 11. 2014 do 31. 12. 2014 vedená v evidencii uchádzačov o zamestnanie.

Začiatkom decembra písal Čikovský Tódovej, aby mu poslala číslo účtu, na ktorý by jej prišiel „dar“ od neznámeho darcu. Malo ísť o sumu 1500 eur, na „prilepšenie“. Tódová sa najprv zdráhala s tým, že už teraz pracuje na čierno popri nezamestnanosti a má pocit, že takto „oje*áva“ štát.

Čikovský jej poradil, aby si za dar kúpila počítač a pomohla tak firme znížiť počiatočné náklady. Potvrdil, že rovnaký „dar“ dostal aj on sám. Napriek tomu, že sa o týchto podvodoch v redakcii Denníka N verejne písalo, nepadlo nijaké trestné oznámenie a polícia ani prokuratúra vo veci nekoná.