Úvod ZO ZAHRANIČIA Havlovi pribudla ďalšia lavička vo Washingtone

Havlovi pribudla ďalšia lavička vo Washingtone

Václav Havel. (Foto: archív)

V areáli Georgetownskej univerzity v americkom Washingtone odhalili ďalší zo série pamätníkov venovaných bývalému českému prezidentovi Václavovi Havlovi – lavičku s lipou. „Som rada, že Američania majú chuť udržovať manželov odkaz tak, ako to robíme my v Českej republike,“ povedala vdova po zosnulom exprezidentovi Dagmar Havlová.

Na slávnostnom odhalení pamätníka sa okrem nej zúčastnili aj kňaz Tomáš Halík, aktivista Šimon Pánek či bývalá ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová. Pomník, ktorý navrhol architekt Bořek Šípek, sa skladá z lipy, dvoch kresiel a stola.

„Nejde len o tabuľu, ale celú lavičku, ktorá je nainštalovaná na mieste pomenovanom po Havlovi. Ide o námestíčko v areáli prestížnej Georgetownskej univerzity,“ povedal v spravodajskom prípevku redaktor Českej televízie v USA Martin Řezníček.

Lavička Václava Havla je projekt pamätných miest venovaných Václavovi Havlovi v podobe dvojice kresiel spojených okrúhlym stolom, ktorého stredom prerastá kmeň stromu. S myšlienkou pamätných miest venovaných bývalému prezidentovi prišiel pred rokmi český veľvyslanec v Spojených štátoch amerických Petr Gandalovič.

Ten oslovil architekta a dizajnéra Borisa Šípka so žiadosťou, aby vytvoril verejné umelecké dielo inšpirované osobou a demokratickými ideálmi posledného československého a prvého českého prezidenta. Od jeho smrti uplynulo 18. decembra desať rokov.