Úvod Z DOMOVA Heger chce ľuďom pomôcť so zdražovaním, celoplošné dotovanie rodín však odmieta

Heger chce ľuďom pomôcť so zdražovaním, celoplošné dotovanie rodín však odmieta

Eduard Heger. (Foto: archív)

Premiér Eduard Heger oznámil, ako chce jeho vláda bojovať s faktom, že na Slovensku prudko rastú a náklady na život sú čoraz vyššie. “Inflácia vo februári síce medziročne dosiahla deväť percent, no ak by sme vychádzali len z mediálno-politického rozruchu, rast cien by bol 25-percentný,” uviedol.

„Chcem tým povedať, že v spoločnosti je priveľa emócií, hraničiacich s panikou, čím sa zužuje priestor na racionálne uvažovanie,“ napísal v statuse na sociálnej sieti a doplnil, že vybičovaniu vášní do krajnosti v súvislosti so zdražovaním vraj napomáha najmä opozícia.

Vlády majú dnes podľa Hegera dve kľúčové úlohy. „Prvou úlohou je, že nesmieme prijímať opatrenia, ktoré by zrýchľovali rast cien. Musíme sa vyhnúť javu, ktorý sa volá inflačná špirála,“ priblížil Heger.

V rozpočtovej politike to podľa neho znamená, že sa vláda musí krotiť vo výdavkoch, lebo pumpovanie peňazí do ekonomiky v danej situácii len zvyšuje ceny. Druhou úlohou podľa predsedu vlády je, že štát musí pomáhať tým občanom a rodinám, ktoré sú rastom cien najviac ohrozené.

„Zabrzdili sme rast cien energií pre domácnosti, čo je celoplošné opatrenie. Čaká nás ešte úloha pomôcť ľuďom v núdzi. Opakujem ľuďom v núdzi, lebo celoplošné dotovanie rodinných rozpočtov by rozkrútilo inflačnú špirálu a hnalo nás do väčších ťažkostí,“ pokračoval Heger. Koalícia podľa neho čoskoro ho predstaví občanom konkrétne riešenia.

Minister práce Milan Krajniak už skôr predstavil návrh, podľa ktorého pomoc štátu občanom v núdzi by dosiahne asi 133 miliónov eur. Rozčlenená bude na tri skupiny osôb – pomoc rodinám v hmotnej núdzi vo výške 5,8 milióna eur, pomoc pre rodiny s deťmi za 101,7 milióna eur a pomoc pre nízkopríjmové skupiny bez detí za 25,5 milióna eur.