Úvod Z DOMOVA Heger: Európska únia je naša rozšírená vlasť

Heger: Európska únia je naša rozšírená vlasť

Eduard Heger. (Foto: archív)

Európska únia je náš životný priestor, naša rozšírená vlasť. Predseda vlády SR Eduard Heger to vyhlásil pri príležitosti 18. výročia vstupu Slovenskej republiky do EÚ. „Buďme hrdí na naše členstvo v EÚ. Rastieme a dospievame v ňom ako spoločnosť a naše slovo má v nej čoraz väčšiu váhu.

Naďalej odovzdávajme naše skúsenosti so vstupom do Európskej únie aj ďalším európskym národom, ktoré nemali to šťastie, čo my v pamätnom roku 2004,“ vyzval Heger na sociálnej sieti.

Slovensko podľa neho bude naďalej pomáhať ďalším európskym národom posilniť ich demokratický právny systém, nasmerovalo ich na správne hodnoty a konanie vrátane ochrany národnostných menšín, ale aj ukázalo, ako bojovať proti korupcii a vyvarovať sa chýb, ktoré v tejto oblasti urobili bývalé vlády na Slovensku.

Členstvo v únii podľa Hegera prináša všetky možnosti modernizovať krajinu míľovými krokmi. „Drvivá väčšina našich verejných domácich investícií pochádza z eurofondov a rovnako aj ochrana ľudských a politických práv je na úrovni vyspelého civilizovaného sveta.

Môžeme voľne cestovať po Európe, pracovať, podnikať i študovať v členských štátoch únie a rovnako vytvárať medzinárodné vedecké tímy,“ zhrnul. Výdobytky členstva v EÚ sú podľa predsedu vlády v ostrom kontraste s tým, čo sa deje na Ukrajine.

„Jej európsku perspektívu, za ktorou sa postavila drvivá väčšina občanov, sa pokúša zničiť ruská armáda pod vedením prezidenta Putina. O svoju slobodu a nezávislosť sa tak strachujú už aj Moldavci a Gruzínci, ktorí by tiež svoje krajiny radi videli v EÚ,” tvrdí premiér. Únia je podľa neho “prosperujúca, demokratická, slobodná a mierová”.