Úvod Z DOMOVA Heger: Len slovenská dezinformačná scéna odmieta vidieť, že Rusko už nie je...

Heger: Len slovenská dezinformačná scéna odmieta vidieť, že Rusko už nie je spoľahlivý dodávateľ energií

Eduard Heger. (Foto: archív)

Ako uviedol premiér Eduard Heger na sociálnej sieti, pre Slovensko jestvuje jediná cesta, ako sa vymaniť z ruskej energetickej pasce – musí konečne prestať byť závislé od dodávok sibírskeho plynu a ropy.

“Celé desaťročia, čo tečú ruská ropa a plyn do Európy, sa nenašiel nik, kto by tieto dodávky z nejakých politických dôvodov odmietol. Európske firmy v zmysle kontraktov kupovali ropu a plyn, platili za ne dohodnuté ceny a majitelia ropovodov a plynovodov im suroviny za poplatok dodávali,“ uviedol Heger, označiac to za normálny obchod.

Premiér dodal, že počas zimy v roku 2009 sa stalo niečo nepredstaviteľné. „Rusko zastavilo dodávky plynu cez Ukrajinu a odpojilo tak časť Európy. Zareagovali sme správne. Naši technici dokázali niečo, čo bolo dovtedy považované za nemožné. Za niekoľko krátkych týždňov prestavali plynovod Bratstvo na obojsmerný,“ povedal Heger.

Situácia sa podľa neho opakuje znova. „Prezident Putin si vymyslel nezmyselnú obštrukciu o rubľových platbách za plyn a už odpojil od dodávok Poľsko a Bulharsko,“ doplnil. Poznamenal, že len slovenská dezinformačná scéna odmieta vidieť, že Rusko už nie je spoľahlivý dodávateľ energií.

„A tak vymýšľa nezmysly, ako ten, že Ukrajina vydiera SR vypnutím ropy a zemného plynu. Pritom je to presne naopak. To Putin vydiera nás,“ uviedol Heger. Vymanenie sa z „ruskej energetickej pasce“ nás bude podľa neho stáť zdroje aj zvýšené úsilie.

Ale aj túto prekážku prekonáme rovnako, ako sme ju prekonali v roku 2009. Veď ani teraz nie sme na ňu sami, ale v spoločnosti silných demokracií,“ ubezpečil predseda vlády Slovenskej republiky.