Úvod Z DOMOVA Heger: Musíme sa čo najskôr odpojiť od ruských zdrojov energie. Zastavíme tak...

Heger: Musíme sa čo najskôr odpojiť od ruských zdrojov energie. Zastavíme tak Putina

Eduard Heger. (Foto: archív)

Európska únia sa musí úplne a čo najskôr odpojiť od ruských energií vrátane jadrového paliva, vyhlásil slovenský premiér Eduard Heger. „Pracujeme na tom, aby sme čo najskôr dokázali zabezpečiť alternatívne zdroje plynu, ropy a jadra,“ povedal Heger. Dodal, že tieto plány koordinuje s Európskou komisiou.

Energetické potreby eurobloku sa dajú podľa Hegera vyriešiť prostredníctvom rokovaní založených na „solidarite demokratického sveta“. „Dnes je svet jednotný a keď túto jednotu a solidaritu a súdržnosť udržíme, tak tie energie nemusia nevyhnutne výrazne rásť,“ povedal Heger.

„Zároveň potrebujeme pochopiť, že po vojne je to o verejných investíciach… pretože chceme ochrániť našich občanov, nikto z nás nechce vystaviť našich občanov nejakému neúnosnému riziku.

Práve preto je dôležitá tá solidarita a súdržnosť. Lebo aj dnes máme veľmi bohaté štáty, ktoré vedia pomôcť tým, ktoré pomoc potrebujú v rámci zvládnutia prechodného obdobia,“ pokračoval predseda vlády.

„Potrebujeme konať rýchlo a tak, aby sme zastavili Putina, a nielen zastavili, ale aby skončil v politike a vo vedení Ruskej federácie,“ vyhlásil Heger. Musíme ho zastaviť, pretože vojna má najvyššiu cenu,“ reagoval premiér na otázku, či tento krok nespôsobí rast cien energií.