Úvod Z DOMOVA Heger: Od 28. marca sa život vráti do stavu pred pandémiou. Bukovský:...

Heger: Od 28. marca sa život vráti do stavu pred pandémiou. Bukovský: Po dvoch rokoch rozvratu je to nemožné

Igor Bukovský. (Foto: archív)

Na území Slovenskej republiky sa od 28. februára začne uvoľňovanie pandemických opatrení. Zrušia sa režimy OTP, OP aj OP+. Zvýšia sa aj kapacity pri nízko a stredne rizikových podujatiach.

Druhá fáza uvoľňovania sa začne od 28. marca, keď sa zrušia kapacitné obmedzenia a upraví sa povinnosť nosenia respirátora či rúška. Médiá o tom informoval premiér Eduard Heger.

„Od 28. februára to bude vlastne bez režimov, zostane len ‘základ’. Takisto zrušíme povinnosť karantény žiakov, ktorí boli v škole v kontakte s pozitívnym, prevádzkové hodiny služieb sa predĺžia do 24:00 h. K navýšeniu kapacity príde aj pri vysoko rizikových podujatiach,“ upozornil premiér. Avizoval, že uvoľnenie sa má dotknúť aj športu, wellnessu či gastra.

Od 28. marca sa podľa jeho slov život vráti do stavu pred pandémiou. „Zrušia sa kapacitné obmedzenia, obmedzenia prevádzkových hodín a upravíme aj povinnosť nosenia rúšok,“ uviedol. Ako dodal, “COVID-19 tu stále bude, no nebude diktovať pravidlá, ako máme žiť”.

Na vystúpenie predsedu vlády zareagoval ostrý kritik pandemických opatrení, lekár Igor Bukovský. “Vyjadrenia premiéra Eduarda Hegera, že život sa má vrátiť do podoby pred pandémiou, je pokrytecké a vyplýva buď z neznalosti skutočnej situácie, alebo zo snahy neustále prekrúcať, klamať a zavádzať,” hovorí v úvode videa na svojej webovej stránke.

Podľa Bukovského je už nemožné opäť žiť vo svete, ktorý sme poznali ešte začiatkom roka 2020. Ako dodal, za dva roky vládni politici vrátane Hegera rozvrátili celý náš dovtedajší život.

Zamýšľa sa nad tým, prečo sme svedkami náhlej zmeny v rétorike a prístupe doterajších stúpencov najtvrdších covid opatrení, prekračujúcich zákonnosť, ústavnosť, občianske a ľudské práva.

“Zľakli sa, alebo dostali nejaký príkaz? Slovenskí politici a médiá presne v zákryte svojich zahraničných kolegov pedálujú dozadu ako o život. Bolo by to smiešne, ale môže to byť aj veľmi zradné a mali by sme zostať pozorní,” pokračuje známy lekár.

“Podľa terajšieho predsedu vlády tu covid bude stále, ale odteraz nám už nebude určovať pravidlá, ako máme žiť. To zistil pán premiér až teraz? Ja som to povedal už v marci 2020.

Takže vážený pán terajší predseda vlády, pravidlá, ako máme žiť, nám nediktoval nijaký COVID-19, ale nositelia spoločensky nebezpečných osobnostných porúch vo verejných funkciách a ich mediálni lokaji.

Tí covid zneužili na svoje zlovestné ciele a ešte netušíme, kam to všetko povedie. Za infláciu, za rozvrátenú ekonomiku, za rozvrátenú zdravotnú starostlivosť, za rozvrátené rodiny a medziľudské vzťahy, za poškodené vzdelávanie a vývoj detí a mladých ľudí nemôže vírus.

Nemôže ani za obrovský nárast úmrtí na iné ochorenia, za nárast počtu závislostí na alkohole, internete, hrách a drogách, za historicky bezprecedentnú anómiu slovenskej spoločnosti. Môže za to konanie nekompetennej a arogantnej vlády SR, vládnej väčšiny poslancov NR SR, prezidentky SR a tzv. slovenských mienkotvorných médií.

Nesmieme dovoliť, aby toto prekrútili. Spomeňte si na to pri každom následku ich konania, ktorý budete musieť teraz zvládnuť a riešiť. Boli to oni, ktorí diktovali, ako máme žiť. Nebol to vírus. Boli to tí, ktorí nám tvrdili, že vedia, čo majú robiť.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková to predsa povedala jasne: ‘Vláda Slovenskej republiky určuje, ako majú občania žiť, či sa to niekomu páči, alebo nie’. Nesmieme dovoliť, aby sme na to zabudli,” zakončil svoj videopríhovor Bukovský.