Úvod Z DOMOVA Heger po kritike opozície: Fico a Pellegrini sa správajú ako ruskí agenti

Heger po kritike opozície: Fico a Pellegrini sa správajú ako ruskí agenti

Eduard Heger po návrate z Ukrajiny. (Foto: archív)

Po návrate z cesty na Ukrajine usporiadal premiér Eduard Heger na bratislavskom letisku improvizovaný mediálny brífing, kde oznámil, že Slovensko bude silno tlačiť na to, aby sa Ukrajina stala čo najrýchlejšie členom Európskej únie a získala kandidátsky status. V tejto súvislosti spomenul, že vláda SR ponúka Kyjevu aj svoj reformný tím.

„Ukrajina potrebuje každého spojenca a pomoc z demokratického sveta. V Kyjeve som vyjadril aj našu podporu, pretože bojujú aj za nás a naše hodnoty, demokraciu a slobodu,“ vyhlásil Heger. Ako ďalej spomenul, Slovensko je ochotné Ukrajine pomôcť aj s opravou vojenskej techniky, ale aj s vývozom pšenice prostredníctvom vlakovej prepravy.

Pre Slovensko je podľa predsedu vlády dôležité, aby malo stabilných a prosperujúcich susedov, Ukrajina však momentálne v takej situácii nie je. „Kľúčové je pre nás, aby Ukrajina vo vojne zvíťazila a stala sa našim stabilným a prosperujúcim susedom,“ podotkol premiér.

Myslí si, že potom sa aj ľuďom na východnom Slovensku začne lepšie dariť a nebudú musieť cestovať za prácou. „Východné Slovensko bude potom prosperujúca časť krajiny, aj preto investujeme do vzťahov s Ukrajinou,“ povedal.

Heger sa vyjadril aj k systému protivzdušnej obrany S-300, ktorý Slovensko darovalo Ukrajine. Myslí si, že týmto darom získali Ukrajinci „dáždnik“, ktorý ochráni mnoho nevinných životov.

Premiér odmieta v tejto súvislosti kritiku opozície. Myslí si, že líder parlamentného Smeru-SD Robert Fico a predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini konajú proti záujmom Slovenska a nadbiehajú Rusku.

„Správajú sa ako ruskí agenti,“ vyhlásil Heger s dôvetkom, že už len môžeme čakať, že sa dozvieme, že sú vlastne platení z ruských peňazí. Dodal, že informácie o tom nemá, ale neprekvapilo by ho to. Ruského prezidentka Vladimíra Putina pritom Heger označil „za krutú bytosť“.

Smer avizoval, že bude žiadať odvolanie tak premiéra, ako aj celej vlády. „Nech sa páči,“ reagoval Heger. „Nedokážem žiť, ako dokážu títo ľudia sami so sebou,“ pokračoval. Na nedeľný protest, ktorý Smer zvoláva na Slavín, Heger reagoval, že „Fico to miesto svojou prítomnosťou zneuctí“.

Eduard Heger a Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Premiér Heger zároveň povedal, že je pripravený zorganizovať cestu Fica a predsedu strany Hlas Petra Pellegriniho na Ukrajinu, aby sa prišli pozrieť do miest ako Buča alebo Kyjev. „Povedzte mi, na čo je dobré bombardovať bytovky civilistov. Sú to zverstvá,“ povedal Heger.

Premiér deklaruje, že Slovensko odovzdaním systému S-300 Ukrajine neohrozilo svoju bezpečnosť. „Slovensko je momentálne zabezpečené z hľadiska obrany a bezpečnosti tak, ako nikdy v histórii,“ tvrdí.

Poukázal pritom na prítomnosť vojakov, vojenskú techniku i konkrétne na systém protiraketovej obrany Patriot. Doplnil, že v tieto dni bude Slovenská republika disponovať štyrmi batériami systému Patriot.

Premiér Heger a minister obrany Naď si zamenili Slovensko so súkromnou firmou. V súvislosti s darovaním obranného systému S-300 Ukrajine to uviedol šéf mimoparlamentnej strany Hlas Peter Pellegrini. Premiér podľa neho o tomto kroku dostatočne neinformoval.

Vláda podľa neho mala komunikovať, prečo sa tak rozhodla a akým spôsobom je ochránené Slovensko. Upozornil, že vládni predstavitelia neposkytli presné informácie, kedy na Slovensko príde adekvátna náhrada za obranný systém S-300.

Odmietol tiež výrok premiéra, že koná proti záujmom Slovenska či nadbieha Rusku. „Ak mu prekáža, ak niekoho niekto na politickej scéne označuje americkým agentom, tak si vyprosím, aby označoval on mňa za ruského agenta,“ odkázal.