Úvod ZO ZAHRANIČIA Heger po prijatí ropného embarga proti Rusku: Je to dobrá správa pre...

Heger po prijatí ropného embarga proti Rusku: Je to dobrá správa pre Slovensko

Eduard Heger. (Foto: archív)

Lídri EÚ sa dohodli na čiastočnom embargu na ruskú ropu, ktoré sa vzťahuje len na ropu dovážanú po mori. Povoľuje dočasné výnimky pre dodávky prostredníctvom potrubia. Predseda Európskej rady Charles Michel na sociálnej sieti oznámil, že dohoda sa vzťahuje na dve tretiny ropy dovážanej z Ruska.

Toto opatrenie označil za prerušenie obrovského zdroja financií pre ruskú vojnovú mašinériu. „Maximálny tlak na Rusko s cieľom skončiť vojnu,“ napísal. Členským krajinám sa však nedarilo vyrokovať kompromis pre prijatie šiesteho sankčného balíka proti Rusku, ktorý sa týka aj embarga na dovoz ruskej ropy. Proti tomuto návrhu bojovalo najmä Maďarsko.

„Podarilo sa nám odvrátiť návrh komisie, ktorá by zakázala používať v Maďarsku ruskú ropu. Aj bez toho máme dosť problémov – ceny energií stúpajú, inflácia je vysoká a vinou sankcií je celá Európa na okraji svetovej ekonomickej krízy.

Za takýchto okolností by bolo pre nás neznesiteľné prevádzkovať ekonomiku s drahšou ropou; bola by to akási ekonomická atómová bomba. Podarilo sa nám tomu zabrániť. Dosiahnutá dohoda hovorí o tom, že ekonomika krajín, ktoré dostávajú ropu ropovodom, môžu aj naďalej fungovať ako doposiaľ,“ povedal novinárom maďarský premiér Viktor Orbán.

K dohode o embargu sa vyjadril aj predseda slovenskej vlády Eduard Heger. “Požiadavky Slovenska boli akceptované,” uviedol a dodal, že výsledky prvej časti dvojdňového mimoriadneho samitu EÚ v Bruseli sú dobrou správou pre Slovensko. “Budeme môcť využívať ruskú ropu až do momentu, keď budeme mať za ňu plnohodnotnú alternatívu,“ informoval novinárov.

Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov sa diskusie lídrov počas pracovnej večere dotýkali aj výnimiek pre reexport rafinovaných výrobkov z momentálne lacnej ruskej ropy do iných krajín, kde Slovensko súhlasilo s výnimkou na vývoz takýchto výrobkov počas ôsmich mesiacov od zavedenia šiesteho sankčného balíka Európskej únie proti Rusku.

Ďalšie diskusie premiérov a prezidentov na samite budú pokračovať v téme zaistenia potravinovej bezpečnosti pre Európu a svet podporou vývozu ukrajinskej pšenice a na programe dňa sú aj otázky spojené s budovaním spoločnej európskej bezpečnosti.