Úvod Z DOMOVA Heger požiadal šéfov vlád V4 o pomoc v zdravotníctve. Fico: Premiér mamiesto...

Heger požiadal šéfov vlád V4 o pomoc v zdravotníctve. Fico: Premiér mamiesto riešenia situácie prosí o almužnu

Eduard Heger. (Foto: archív)

Premiér Eduard Heger požiadal predsedov vlád Česka, Poľska a Maďarska o pomoc v zdravotníctve. Informoval o tom po samite predsedov vlád V4 v Košiciach. Premiéri susedných krajín mu podľa jeho slov deklarovali ochotu pomôcť v prípade, že by Slovensko potrebovalo od budúceho mesiaca lekárov do nemocníc.

O konkrétnych číslach sa nerozprávali, premiéri majú podľa Hegera preveriť možnosti. V prípade hospitalizácií v nemocniciach v pohraničných oblastiach podľa Hegera vedia tiež poskytnúť svoje kapacity.

V roku 2011, keď lekári hrozbu hromadných výpovedí naplnili, prišli na Slovensko pomáhať českí vojenskí lekári. Senát Parlamentu ČR neskôr prijal uznesenie, podľa ktorého to bolo protiústavné. Vtedajšia vláda Petra Nečasa to odmietla.

Aktuálne hromadné výpovede podalo vyše 2100 lekárov na znak nesúhlasu s aktuálnymi podmienkami v zdravotníckom systéme. Ak sa nedohodnú s vládou, na konci mesiaca im vyprší výpovedná lehota. Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský informoval o dohode s lekárskymi odborármi na siedmich bodoch memoranda. Stále nevyriešené však zostávajú platy lekárov.

“Heger namiesto riešenia situácie vyplakáva a prosí susedné štáty o zdravotnícku almužnu. Hanbím sa ako pes. Čo sme my preboha Urundi Burundi, alebo krajinu zachvátila vojna či prírodná katastrofa nezvládnuteľných rozmerov?,“ reagoval na Hegerovu informáciu o prosbe o zdravotnícku výpomoc predseda strany Smer-SD Robert Fico vo videu na sociálnej sieti.

“Nie, my sme krajina v mieri, ktorá má nemocnice, lekárov aj peniaze. Toto všetko je nám málo platné, pretože máme vo vláde idiotov a magorov,” pokračoval Fico. So súčasnými vládnymi politikmi sa podľa trojnásobného premiéra nedá bojovať štandardnými zbraňami a “treba ich surovo vyhnať”.