Úvod Z DOMOVA Heger: Požiadať parlament o vyslovenie dôvery vláde nie je potrebné

Heger: Požiadať parlament o vyslovenie dôvery vláde nie je potrebné

Eduard Heger. (Foto: archív)

Požiadať parlament o dôveru vláde nie je potrebné. Myslí si to premiér Eduard Heger. Tvrdí, že o vyslovenie dôvery sa žiada, keď sa vláda ustanoví a nie je povinné ju dávať pravidelne schvaľovať. Premiér pripúšťa, že by hlasovanie nemusel ustáť. Ak by požiadal o dôveru v parlamente pri 70 vládnych poslancoch, môže podľa svojich slov rovno podať demisiu.

„Myslím si, že v tomto momente ísť pred parlament, kde viete, že máte 70 hlasov a dať si deklarovať dôveru, to môžem rovno dať demisiu. Ale ak by som dal teraz demisiu, nevedeli by sme ľuďom dať nič.

Do najbližších volieb, a nevieme, kedy budú, by Slovensko bolo v agónii a nevedeli by sme ľuďom priniesť nijaké opatrenia. Takémuto riziku Slovensko nevystavím,“ povedal premiér mediálnom brífingu.

Premiér nerozumie, prečo by mala byť na stole požiadavka na požiadanie o dôveru v parlamente. „Nie je to vôbec potrebné. Vieme, že v parlamente máme 70 hlasov, ale nebudeme utekať z lode, keď vidíme, že ideme do náročnej energetickej búrky,“ dodal Heger.

Premiér oznámil, že jeho vláda bude vzhľadom na demisie ministrov SaS menšinová. Šéf SaS Richard Sulík po podaní demisie zvyšných ministrov odmietol, že by utekal pred zodpovednosťou. Rád by podľa svojich slov ostal vo vedení rezortu hospodárstva a pokračoval v práci. Stačí podľa neho, ak by Matovič odišiel, a Sulík by sa vrátil dokončiť rozpracované.