Úvod Z DOMOVA Heger predvádza zmes zúfalstva a falošného mesiášstva, vyhlásil Pellegrini v súvislosti so...

Heger predvádza zmes zúfalstva a falošného mesiášstva, vyhlásil Pellegrini v súvislosti so stíhačkami

Peter Pellegrini. (Foto: archív)

Dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger pripomína zúfalého politika, ktorý sa snaží prekryť vlastné zlyhania doma pseudopísaním veľkých dejín v zahraničí. V súvislosti s Hegerovými vyjadreniami týkajúcimi sa vôle darovať slovenské stíhačky Ukrajine to uviedla mimoparlamentná strana Hlas-SD.

„Eduard Heger predvádza zmes zúfalstva a falošného mesiášstva, keď v prípade dodania stíhačiek odmieta rešpektovať dialóg s NATO a odmieta sa riadiť zákonmi vlastnej krajiny,“ vyhlásil líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. „Takáto spasiteľská politika posúva Slovensko bližšie k vojnovému konfliktu a ohrozuje občanov Slovenskej republiky,“ dodal expremiér.

Upozornil, že ak chce dočasne poverený šéf kabinetu pomáhať Ukrajine, nesmie ohrozovať obranyschopnosť samotnej Slovenskej republiky a rozhodnutie musí byť súčasťou rozhodnutia na úrovni EÚ a NATO. „Stačí, aby sa inšpiroval postupom Poliakov, ktorí sa obrátili na NATO, pretože si uvedomujú všetky bezpečnostné riziká pre svoj štát,“ upozornil Pellegrini.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas stretnutia s Hegerom na samite EÚ v Bruseli v súvislosti s vojenským konfliktom s Ruskom oficiálne požiadal Slovensko o dodanie stíhačiek MiG-29 na obranu pred ruskou agresiou. Heger povedal, že Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo.

Opozičná strana Smer-SD je presvedčená, že po vyslovení nedôvery nemá vláda kompetencie na rozhodovanie o zásadných vnútropolitických a zahraničnopolitických otázkach, preto nemá oprávnenie ani na takýto krok. Smer inicioval v tejto súvislosti mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR. Heger uviedol, že vláda sa vo veci obráti na ústavných právnikov.