Úvod ZO ZAHRANIČIA Heger: Slovensko darovalo Ukrajine systém S-300 Fico: Je to čisté šialenstvo

Heger: Slovensko darovalo Ukrajine systém S-300 Fico: Je to čisté šialenstvo

Eduard Heger. (Foto: archív)

Slovensko darovalo Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300. Na sociálnej sieti o tom informoval predseda vlády SR Eduard Heger, ktorý je spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou na Ukrajine.

“Slovenská republika na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc pri výkone sebaobrany v zmysle článku 51 Charty OSN, ako priameho následku ozbrojenej agresie zo strany Ruskej federácie, darovala systém protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine,” napísal slovenský premiér.

Podľa neho ide o zodpovedné rozhodnutie, ktorým SR “ako krajina podporujúc mier, slobodu a ochranu ľudských práv, poskytuje pomoc vo forme čisto obranného systému Ukrajine a jej nevinným občanom”.

Heger vyslovil presvedčenie, že systém pomôže zachrániť čo najviac ukrajinských životov. “Jeho darovanie neznamená, že Slovenská republika sa stala súčasťou ozbrojeného konfliktu na Ukrajine.

Rovnako ubezpečujem, že obranyschopnosť Slovenskej republiky je naďalej zabezpečená a v najbližších dňoch bude posilnená dodatočným systémom protiraketovej obrany zo strany našich spojencov,” zakončil svoj status Heger.

Šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico označil odovzdanie systému S-300 Ukrajine za “čisté šialenstvo”. Ako uviedol, nielenže sme sa zbavili multimiliónového systému ochrany, ktorý je lepší ako americký Patriot, ale v mene amerických záujmov sme sa ešte väčšmi zapojili do vojny, s ktorou nič nemáme.

“Heger je neborák v amerických rukách a urobí všetko, čo mu Američania prikážu. Takíto vojnoví štváči ako Čaputová a Heger privedú Slovensko do nešťastia,” napísal Fico na sociálnej sieti.