Úvod ZO ZAHRANIČIA Heger v sídle NATO v Bruseli: Sme znepokojení ruským agresívnym správaním

Heger v sídle NATO v Bruseli: Sme znepokojení ruským agresívnym správaním

Jens Stoltenberg a Eduard Heger. (Foto: archív)

Premiér Eduard Heger po rokovaní s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v Bruseli vyhlásil, že členstvo v tomto vojenskom pakte je pre Slovensko hlavným pilierom obrany a bezpečnosti. Zároveň potvrdil pevné zakotvenie Slovenska v európskych a transatlantických štruktúrach.

Stoltenberg počas spoločného mediálneho brífingu s Hegerom uviedol, že Slovensko je plnohodnotným členom NATO, ktorého vojaci sa zúčastňujú na zahraničných misiách v Afganistane a Iraku a na rotačnej misii v Pobaltí.

Ocenil prínos Slovenska pri operáciách na stabilizáciu pomerov v regióne západného Balkánu a privítal tiež snahy slovenskej strany o zvýšenie výdavkov na obranu. „Aj tieto príspevky robia spojencov silnejšími a bezpečnejšími,“ povedal Stoltenberg.

Podľa jeho slov spolu s Hegerom prebrali viacero súčasných bezpečnostných tém, najmä “destabilizačné kroky Ruska naprieč euroatlantickým priestorom vrátane územia členských krajín NATO”.

Do kategórie „agresívnych krokov“ Ruska podľa neho zapadá aj výbuch muničného skladu v českých Vrběticiach z roku 2014, pokračujúce “pošliapavanie ukrajinskej suverenity” a najnovšie snahy o “zákaz vstupu cudzích lodí do niektorých čiernomorských prístavov”.

Hovorili tiež o príprave júnového samitu NATO, ktorý podľa Stoltenberga znamená presadenie novej stratégie NATO 2030 zameranej na budúce výzvy a hrozby, ktoré stoja pred spojencami. Heger pripomenul, že po Prahe je jeho druhou pracovnou zastávkou Brusel, sídlo inštitúcií EÚ a NATO, čím svojich hostiteľov opätovne ubezpečil, že súčasná vláda je proeurópska a proatlantická.

„Záleží nám na našom členstve v NATO. Je to hlavný pilier našej obrany a bezpečnosti. Najefektívnejší spôsob obrany je kolektívna obrana. Z hľadiska bezpečnosti aj z hľadiska nákladov, a preto do nej radi investujeme,“ vyhlásil premiér.

Foto: archív

V tejto súvislosti poznamenal, že SR si svoje záväzky ctí a plní, čoho dôkazom je aj vlaňajšie vyčlenenie dvoch percent HDP na obranu a z toho 30 percent na modernizáciu ozbrojených síl.

Aj Heger vyjadril obavy v súvislosti s dianím na Ukrajine. Spresnil, že pre Slovensko je dôležité, aby Ukrajina bola stabilná, bezpečná a prosperujúca, a dodal, že Slováci podporujú jej euroatlantické smerovanie a reformné úsilie.

„Sme znepokojení ruským agresívnym správaním,“ vyhlásil Heger s odkazom na údajné zistenia českých tajných služieb ohľadom výbuchu vo Vrběticiach a Stoltenbergovi pripomenul, že v rámci solidarity s Českou republikou SR vyhostila troch ruských diplomatov. „Chceme budovať konštruktívne vzťahy s Ruskom, avšak založené na vzájomnom rešpekte a dodržiavaní pravidiel,“ odkázal premiér.

Heger zároveň uviedol, že podporuje prípravu novej strategickej koncepcie NATO na najbližšie desaťročie, ktorá bude odrážať súčasné zmenené bezpečnostné prostredie. „Našou spoločnou prioritou je silná kolektívna obrana a schopnosť čeliť novým hrozbám, či už sú to kybernetické útoky alebo zneužívanie moderných technológií.