Úvod Politika Heinz-Christian Strache vyzýva svet, aby sa postavil proti politike USA

Heinz-Christian Strache vyzýva svet, aby sa postavil proti politike USA

Foto: archív

Líder opozičnej Rakúskej strany slobody (FPÖ) Heinz-Christian Strache vyhlásil, že vinníkom vojny na Blízkom východe sú Spojené štáty americké, ktoré v tejto časti sveta rozdúchavajú vojnový požiar. Vyzval, aby sa svetové spoločenstvo postavilo proti politike USA.

Štyridsaťšesťročný politik podčiarkol, že Spojené štáty sami seba vyhlásili za svetového policajta, pritom samé vyvolávajú vo svete vojny a chaos a následne žiadajú, aby iné krajiny po týchto činoch Washingtonu dávali všetko do poriadku.

Poukázal na to, že Washington by mal plniť svoje povinnosti svetovej veľmoci a napomáhať zažehnávaniu konfliktov a zastaveniu vojen, no robí opak.

Zdôraznil, že USA odmietajú všetky varianty, vedúce k obnoveniu mieru, ale na druhej strane žiadajú, aby Európa prijala státisíce utečencov, utekajúcich z krajín, kde USA vyvolali občianske vojny.

Predseda FPÖ aj v minulosti vystupoval s kritikou na adresu USA a  vyzýval k obnoveniu dialógu medzi Európskou úniou a Ruskom. Dokonca rečnil na jednom z podujatí organizovanom Spoločnosťou rakúsko-ruského priateľstva vo Viedni.

Vtedy vyzval, aby Európania nepovažovali Rusko v súvislosti s pripojením Krymu k Ruskej federácii za agresora, ale všimli si konanie Američanov. Vysvetlil, že americký nátlak donútil Európanov priblížiť základne NATO na území EÚ bližšie k ruským hraniciam.

Strache vždy razantne kritizoval protiruské sankcie Rusku. Tvrdí, že rakúska ekonomika v dôsledku sankcií utrpí straty vo výške najmenej miliardy eur. Prízvukoval, že najviac utrpia obchod, turizmus a poľnohospodárstvo. Pripomína, že Rakúsko neurobilo dobre, keď porušilo svoj princíp neutrality.

Je presvedčený, že v udalostiach na kyjevskom Majdane rozhodujúcu úlohu zohrala činnosť mimovládnych organizácií financovaných zo zahraničia. Heinz-Christian Strache zdôraznil, že americkí  „jastrabi“ a niektorí ich európski spojenci hrajú nebezpečnú hru, ktorá môže vyvolať tretiu svetovú vojnu.

Foto: archív
Foto: archív

4 komentárov

Comments are closed.