Úvod Politika Heslom antiglobalistov v Hamburgu je „Dobyť G20 – potopiť kapitalizmus“

Heslom antiglobalistov v Hamburgu je „Dobyť G20 – potopiť kapitalizmus“

Foto: archív

Na najmenej 213 stúpol počet príslušníkov nemeckej polície, ktorí utrpeli zranenia počas násilných protestov antiglobalistov proti samitu skupiny G20, ktorý sa koná v Hamburgu. Demonštrácie antiglobalistov, útočiacich na policajstov dlažobnými kockami, sa konajú pod pod heslom „Dobyť G20 – potopiť kapitalizmus“.

Polícia musela odstraňovať horiace barikády postavené antiglobalistami s použitím obrnených vozidiel, pričom prišlo aj k nasadeniu vodných diel, slzotvorného plynu a policajných psov. Výtržníci sa následne rozpŕchli a pravdepodobne sa rozdelili na menšie skupiny.

Celkový počet zranených demonštrantov, ktorí má takisto stúpajúci trend, stále nie je presne známy. Vie sa však o ťažkých zraneniach 11 osôb, ktoré sa po páde múru, na ktorý liezli, zrútili z výšky asi štyroch metrov. Hasiči, ktorí takisto nemajú informácie o presnom počte zranených demonštrantov, uviedli, že protestujúci majú vlastných zdravotníkov a nie sú tak v mnohých prípadoch odkázaní na externú pomoc. Podľa požiarnikov výtržníci v Hamburgu už podpálili desiatky áut, presný počet však polícia nezverejnila.

Vyčíňanie výtržníkov urobilo z miliónovej severonemeckej metropoly mesto vo výnimočnom stave. Násilie v Hamburgu úplne zatienilo celý rad demonštrácií odporcov samitu, ktorých priebeh bol úplne pokojný. V nemeckých médiách sa množia hlasy upozorňujúce na nevhodnosť výberu dejiska samitu, na priveľmi tvrdý, neadekvátny postup bezpečnostných zložiek, ale aj na údajné zlyhanie štátu.

Foto: archív
Foto: archív