Úvod Turistika Historickú stanicu visutej lanovky na Skalnatom Plese zrekonštruujú

Historickú stanicu visutej lanovky na Skalnatom Plese zrekonštruujú

Foto: archív

Národná kultúrna pamiatka – budova Encián, pôvodná stanica lanovky na brehu Skalnatého plesa vo Vysokých Tatrách od architekta Dušana Jurkoviča, sa dočká ďalšej rekonštrukcie. Postaralo sa o to občianske združenie Tatranský okrášľovací spolok (TOS), ktoré podalo v apríli minulého roka projekt s názvom Modernizácia NKP Encián Skalnaté pleso na Ministerstvo kultúry SR. Celková výška dotácie predstavuje 336 511 eur.

„V Enciáne pripravujeme rekonštrukciu strechy. Jej skladba bude z kvalitných materiálov, takže záruka by mala byť minimálne sto rokov,“ uviedol Patrik Kolesár z TOS. Rekonštrukcia má pozostávať z opravy krovu, zateplenia a výmeny strešnej krytiny, opravy fasády, výmeny okien, rekonštrukcie rozvodov, vody, kúrenia a rekonštrukcie informačných systémov.

Spolok sa zaviazal projekt spolufinancovať z vlastných alebo iných zdrojov vo výške viac ako 50-tisíc eur. Budovu má v nájme od spoločnosti Tatry Mountain Resorts, a. s., na 20 rokov. V prvej polovici tohto roka plánuje aj výmenu okien a vybudovanie výťahu v časti tretieho a štvrtého nadzemného podlažia.

Spolok podal ďalší projekt v celkovom objeme 1 milión eur cez program slovensko-poľskej cezhraničnej spolupráce Interreg SK/PL. Z dotácie by mohli vzniknúť tri múzeá, z toho dve v Starom Smokovci, Múzeum Jána Pavla II. a Múzeum Czaky-ház o Tatrách. Práve na Skalnatom plese v budove Enciánu by vzniklo tretie múzeum venované lanovke Wiesner, s polyfunkčným priestorom v stanici a strojovni bývalej visutej lanovej dráhy.

Foto: archív

TOS v roku 2011 spustil blog Tatranské haraburdy, upozorňujúci na neutešený stav národných kultúrnych pamiatok na území mesta Vysoké Tatry. Encián bol jednou z nich. Za sedem rokov sa podarilo nadviazať na Jurkovičovu myšlienku a Encián oživiť.

„Z vlastných zdrojov a s pomocou dobrovoľníkov sme vytvorili stabilnú základňu umenia, najvyššie položenú Galériu Encián, čitáreň Alfreda Grosza, kaviareň, kaplnku a zriadili Dom Hostí Tatranského okrášľovacieho spolku. Novou krytinou sme pokryli vyhliadku, zalepili zatekajúcu strechu, nanovo urobili podlahy v interiéri, opravili ríny, urobili nové zábradlie a s novou výzvou sa tento rok pustíme aj do rekonštrukcie strechy,“ opísal aktivity spolku v Enciáne Kolesár.

Národná kultúrna pamiatka budova Encián na Skalnatom plese (1 751 m n. m.) bola postavená podľa projektov významného slovenského architekta Dušana Jurkoviča v rokoch 1936 – 1937. V minulosti slúžila ako horná stanica visutej lanovej dráhy z Tatranskej Lomnice a dodnes je aj údolnou stanicou lanovky na Lomnický štít. Od leta 2013 je budova Enciánu využívaná aj ako najvyššie položená galéria na Slovensku.

Okrem technologického zázemia bola v minulosti v Enciáne reštauračná a ubytovacia časť nad technickou časťou pôvodnej lanovky Wiesner, do roku 1937 poskytovala nocľah pre 20 turistov. Zázemie tu mala aj kuchyňa s jedálňou a denným barom. Od decembra 1941 slúžila budova údolnej stanici visutej lanovky na Lomnický štít. Od roku 1976 bola v prevádzke nová kabínková lanovka z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso s vlastnými staničnými budovami, kam sa presťahovalo aj reštauračné zariadenie Enciánu.

Nevyužitá ostala hotelová časť v Enciáne a v roku 1999 sa definitívne skončila prevádzka visutej lanovej dráhy z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso, čo znamenalo postupné skončenie prevádzky Enciánu, ale aj údolnej stanice lanovky v Tatranskej Lomnici pri Grandhoteli Praha.

Foto: archív