Úvod Politika Hitler plánoval Tretiu ríšu podobnú dnešnej EÚ

Hitler plánoval Tretiu ríšu podobnú dnešnej EÚ

Foto: archív

Európska únia nie je nový nápad. Všetko tu už raz bolo. Najväčším novodobým európskym integrátorom bol pritom Hitler s programom jednotnej Európy, riadenej z Berlína, so spoločnou menou a centrálnymi inštitúciami, aj centrálnou bankou v Berlíne.

Z hľadiska štátneho usporiadania išlo o európsku konfederáciu. K miere samostatnosti jednotlivých štátov sa však führer vyjadril celkom jednoznačne – napríklad krajiny Beneluxu označil za Kleinstaatgerümpel (haraburdie malých štátov). Na toto by mohol kedykoľvek nadviazať napríklad eurosúdruh Juncker.

Zmyslom projektu Neuordnung Europas (Nový európsky poriadok) bolo priniesť spoločný osud všetkým Európanom pod vedením nemeckého národa, ktorý bol na to predurčený. Hitler to podal tak, že v Európe panuje neporiadok, ktorý treba odstrániť, a pre mier, stabilitu a prosperitu založiť novú civilizáciu na princípe poriadku a čistej rasy.

S realizáciou plánu bolo spojené masívne presídľovanie celých národov. Nemecko predsa najlepšie vie, kde sa komu bude najlepšie dariť, čo zodpovedá logike súčasných prisťahovaleckých kvót. Ani to teda nie je nijaká novinka.

Foto: archív
Foto: archív

Hitler urobil podstatne viac chýb ako súčasné vedenie EÚ, čo je logické, keďže to sa učilo až od neho. Hlavná chyba bola, že plán európskej konfederácie bol dokončený až okolo roku 1943. Dá sa teda povedať, že pri výrobe prototypu EÚ taktika neprestajne prebiehala stratégiu.

Do okupovaných, pardon, integrovaných krajín vodca neposielal dotácie, ale tanky. To nebolo rozumné, pretože na to potreboval suroviny, energiu a ľudí, aby potom zo začlenených krajín násilne bral to, čo potreboval. Vyvolávalo to však obrovské ťažkosti. Keby tlačil peniaze ako súčasná EÚ, potreboval by len papier a farby. Príjemcovia by si pomocou nich rozvracali svoje ekonomiky sami.

Zjednotená Európa pritom nebola len ideologická vízia diplomatov a vojvodcov Tretej ríše, ale vstupovala do života bežných ľudí v podobe každodennej propagandy. Víťazstvo ríše malo priniesť Európe trvalý mier a blaho pracujúcemu ľudu všetkých európskych národov. Nepripomína vám to niečo?